Dôchodkyňa (93) vo veľkých bolestiach čakala na sanitku 25 hodín. Britániu ochromil štrajk záchranárov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tisíce vodičov vozidiel záchrannej služby v Británii vstúpili v stredu do 24-hodinového štrajku. Vláda preto vyzvala ľudí, aby si dávali mimoriadny pozor a neriskovali, že by museli volať sanitku napríklad pre úraz. TASR o tom informuje na základe správy AP, podľa ktorej ide o najväčší štrajk tohto druhu v Británii za ostatné tri desaťročia.

Prácu na jeden deň po celom Anglicku a Walese prerušili tisíce záchranárov, členov posádok sanitiek a operátorov núdzových liniek. Britská vláda aj odbory sa v tejto súvislosti navzájom obviňujú z ohrozovania ľudských životov.

Odborári prisľúbili, že záchranné vozidlá budú aj počas štrajku zasahovať v prípade život ohrozujúcich stavov. Podľa úradov však nemožno zaručiť, že sanitka skutočne príde ku každému, kto to bude potrebovať.

Prečítajte si tiež:

Dôchodkyňu ošetrili až 37 hodín po úraze

Objavili sa však aj prípady, keď zdravotná starostlivosť nebola dostatočne zabezpečená.

To sa stalo aj dôchodkyni Elizabeth Daviesovej (93) z domova seniorov v severozápadnom Walese. Žena sa po nešťastnom páde nemohla hýbať a s veľkými bolesťami čakala na príchod sanitky až 25 hodín. 

Je utrpenie sa neskončilo ani po prevoze do nemocnice. Kým ju ošetrili totiž prešlo ďalších 12 hodín.

Zdravotníci žiadajú vyššie platy

Britskí zdravotníci a ďalší pracovníci verejného sektora prostredníctvom série štrajkov požadujú výrazné zvýšenie platov s ohľadom na vysokú infláciu. Vláda sa ale obáva, že by požadovaný dvojciferný nárast platov prispel k zrýchleniu tempa inflácie.

Vodiči sanitiek sú odhodlaní v prípade nesplnenia svojich požiadaviek opäť štrajkovať 28. decembra. Podľa prieskumov verejnej mienky majú požiadavky zdravotníkov a ďalších štrajkujúcich veľkú podporu verejnosti.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.