V českom mede objavili antibiotiká

Med
Zdroj: TASR

Deklarovaný český med je tak trochu z Ukrajiny.

Český zväz včelárov stále nedokáže vysvetliť, ako sa do medu, ktorý dodáva do obchodov, dostal med ukrajinský, ktorý obsahoval zakázaná antibiotiká. Predsedníčka českého zväzu včelárov sa kvôli problému stretla s ministrom poľnohospodárstva. Ale ani po tomto stretnutí nie je nič jasnejšie. Zväz pritom podľa ministra poprel informácie, ktoré ešte pred niekoľkými dňami sám potvrdil, informuje tn.cz.

Zakázané antibiotiká v mede na začiatku novembra odhalili odborníci vlastne náhodou - v rámci testu, ktorý objednal denník Blesk. Kauza ale vzápätí nabrala gigantických rozmerov. Ukázalo sa, že deklarovaný český med je tak trochu z Ukrajiny.

A zväz včelárov, ktorý ho do obchodov dodal, začal tvrdiť, že za chybu sám nemôže, to vraj urobil len jeden zamestnanec Včelpa - spoločnosti, ktorú zväz včelárov vlastní. Informáciu potvrdil teraz už bývalý šéf zväzu Karel Brückler aj jeho nástupkyňa Jarmila Machová.

Dnes je ale všetko inak. Ministrovi poľnohospodárstva predsedníčka chybu evidentne vysvetliť nedokázala. Hádzanie viny na jedného zamestnanca tak vyzerá ako výhovorka. "Najprv bolo povedané, že to bol zamestnanec Včelpa, na druhý deň som zaznamenal vyhlásenie, že to zamestnanec nebol," krúti hlavou minister Marián Jurečka.

Minister poľnohospodárstva sa nechal počuť, že teraz ho najviac zaujímajú opatrenia, ktoré podobným prípadom zabránia. Až potom, kto za to môže. Podľa informácií TV Nova sa o návštevách inšpekcie na Včelpu dozvedali vopred. A zväz včelárov je navyše nielen vlastníkom spoločnosti Včelpo, ale má tiež podiel vo výskumnom ústave včelárskom, kde sa medy testujú. Proste začarovaný kruh.

BRATISLAVA/tn.cz

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti