Kľúčový spojenec Moskvy odmieta pomáhať ruským firmám s obchádzaním sankcií

Kľúčový spojenec Moskvy odmieta pomáhať ruským firmám s obchádzaním sankcií
Minister zahraničných vecí Kazachstanu Muchtar Tileuberdi. Zdroj: Profimedia.sk

Kazachstan opäť potvrdil, že napriek väzbám na Rusko nemieni obetovať svoje zlepšujúce sa vzťahy so západnými krajinami.

Minister zahraničných vecí Muchtar Tileuberdi počas návštevy Japonska vyhlásil, že jeho krajina nebude Rusku pomáhať s obchádzaním sankcií, ktoré naňho uvalil Západ pre inváziu na Ukrajinu.

Kľúčový partner Ruska, ako Moskva Kazachstan dlhodobo označuje, však podľa jeho šéfa diplomacie nezvažuje, že by voči Rusom zaviedol vlastné sankcie.

Spomenuté obchádzanie sankcií, ktoré chce vláda v Astane po novom zastaviť, sa dialo tak, že ruské firmy si objednávali a nechali do Kazachstanu dopraviť zakázaný tovar, aby si ho následne previezli cez hranice.

Prečítajte si tiež:

​„Ekonomické vzťahy medzi Ruskom a Kazachstanom sú hlboké. Ekonomika Kazachstanu bola sankciami proti Rusku negatívne zasiahnutá, ale naša krajina sa aj napriek tomu riadi princípom, že sa nenechá využívať na to, aby rôzne firmy sankcie obchádzali. V súčasných vzťahoch s Ruskom však mienime pokračovať,“ citovala ruská agentúra RIA Novosti s odkazom na japonskú štátnu televíziu NHK vyhlásenie šéfa kazašskej diplomacie.

Tilebeurdi tak reagoval na otázku, či Kazachstan plánuje zaviesť vlastné protiruské sankcie.

Kazachstan je členom Euroázijského ekonomického zväzu, čo je ekonomická únia združujúca Rusko a niektoré postsovietske republiky, i Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečností, teda vojenského paktu pod vedením Ruska. Astana aj napriek tomu podporu ruskej agresii na Ukrajine nikdy nevyjadrila.

Kazachstan sa nechce orientovať iba na Rusko

​Napätie medzi Moskvou a Nur-Sultanom sa zvyšuje od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, po ktorom kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev v prítomnosti svojho náprotivku Vladimira Putina vyhlásil, že neuzná separatistické republiky na Donbase.

Tento krok bol o to viac prekvapivý, že Rusko na začiatku roka pomohlo kazašskému prezidentovi potlačiť prevrat tým, že do Kazachstanu vyslali vojenské jednotky.  

Prečítajte si tiež:

Vzťahy medzi krajinami ešte viac ochladli v júli tohto roka, keď Tokajev ponúkol Európskej únii pomoc v boji proti zdražovaniu energií. Stredoázijská krajina by v tomto ohľade mohla využiť svoj uhľovodíkový potenciál na stabilizáciu svetových a európskych trhov.

Kazachstan sa podľa Tokajeva snaží dosiahnuť väčšiu rovnováhu vo vzťahoch s Ruskom, Čínou a Západom.

Zrejme nie je náhoda, že ruský súd iba deň po zverejnení priateľskej komunikácie medzi kazašským prezidentom a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, nariadil pozastaviť prevádzku ropného terminálu v Novorossijsku, cez ktorý do Európy prúdi väčšina kazašskej ropy.

Ako oficiálny dôvod pri tom súd uviedol, že tak chce predísť hroziacim ekologickým škodám.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sankcie

Dôležité udalosti