Hrozí koniec elektromobilov? Niektoré krajiny pre energokrízu chystajú obmedzenie ich nabíjania

elektromobil.jpg_bez_watermarku_1.jpg

Viaceré európske štáty pripravujú krízové scenáre, ktoré spustia v prípade, že energetická kríza naberie obrovské rozmery. Ak by došlo k najhoršiemu a elektriny by sme nemali dostatok, dotklo by sa to aj elektromobilov. Nemecko a Švajčiarsko už predstavili plány, ktoré majiteľov elektromobilov určite nepotešia. 

Energetická kríza, ktorú so sebou priniesla vojna na Ukrajine, núti Európu myslieť aj na situáciu, že elektriny nebude dostatok. Okrem každodenného života ľudí by to výrazne pocítili aj majitelia elektromobilov. Pre nedostatok elektrickej energie by sa totiž mohlo stať, že svojho tátoša budú musieť nechať v garáži.

Len nevyhnutné cesty

Švajčiarska vláda ráta v takomto scenári so sadou krízových opatrení, ktoré by obmedzili používanie elektrických áut. Majitelia takýchto vozidiel, by mohli auto použiť len na nevyhnutnú cestu a to napríklad do práce, na neodkladné nákupy, návštevu lekára či súdne konanie.

Švajčiarsko by tak mohlo byť prvou krajinou, ktorá v prípade núdze zakáže elektromobily, aby zaistila energetickú bezpečnosť, píše nemecký Der Spiegel

Prečítajte si tiež:

Zatiaľ však ide len o návrh a aj podľa neho by vláda k obmedzeniu elektromobilov pristúpila až v tretej úrovni úsporných opatrení. Aj napriek tomu, že ide zatiaľ len o nápad, už teraz má svojich kritikov. Švajčiarski dovozcovia automobilov tvrdia, že aj obyčajný návrh môže prinútiť spotrebiteľov, aby si nekupovali elektromobily, ale autá spaľujúce fosílne palivá.

„Vláda tak preukazuje elektromobilite medvediu službu,“ podotkol podľa TN.cz šéf švajčiarskeho zväzu dovozcov áut Andreas Burgener pre agentúru Reuters.

Vymedzený čas

Obmedzenia nabíjania elektromobilov už zvažujú aj v Nemecku. Tamojšia vláda chystá na krízové časy zákon, ktorý by zakazoval nabíjať elektromobily v čase, keď by bola sieť preťažená a hrozil by jej kolaps.

Aj keď nemecká vláda ubezpečuje, že problém s nedostatkom elektrickej energie nehrozí, denník Die Welt tvrdí, že sa dostal k dokumentom, ktoré naznačujú niečo iné. „Ak dôjde k preťaženiu siete, prevádzkovatelia elektrických sietí by mali byť schopní zabezpečiť, aby tepelné čerpadlá a súkromné nabíjačky pre elektromobily dočasne dostávali menej energie,“ cituje z plánov Die Welt. Inak povedané - nabíjanie na plný výkon by bolo povolené len v určených časoch.

Prečítajte si tiež:

Nikto by ale nemal byť od siete odpojený úplne. Verejných rýchlo-nabíjacích staníc by sa to dokonca nemalo týkať vôbec. Výrazné obmedzenie výkonu by pocítili domáce nabíjačky. A to asi do takej miery, že veľké elektrické SUV by sa v extrémnom prípade nabíjalo aj viac ako dva dni. Menší elektromobil s 30 - 40 kilowatthodinovou batériou by potreboval na nabitie približne desať hodín.

Nemecký magazín Focus tvrdí, že ak by používatelia nabíjali autá doma cez noc, nerobil by im zásadný problém nižší výkon ani dlhší čas nabíjania. No akonáhle by všetci pripojili svoje autá po príchode z práce, napríklad medzi 17:00 hod. a 19:00 hod., mohli by nastať problémy.

„Miestne distribučné siete to nedokážu zvládnuť a dimenzovať siete na také zaťaženie v špičkách nemá zmysel,“ povedal pre Focus už skôr šéfredaktor najväčšieho nemeckého portálu pre elektromobily Efahrer.com Sepp Reitberger.

Pozrite si aj archívnu reportáž o tom, ako sa energetická kríza dotýka elektromobilov. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.