Zahraničné

Rok 2013 bol šiestym najteplejším od roku 1850

Zem
Zdroj: Shutterstock.com

Globálna teplota zemského povrchu a povrchu oceánu vystúpila o 0,5 stupňa Celzia.

Rok 2013 je medzi desiatkou najteplejších rokov od začiatku meteorologických meraní, ktoré sa začali vykonávať v roku 1850. Vyplýva to zo správy Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), ktorú vo štvrtok zverejnili v Ženeve.

Rok 2013 bol spolu s rokom 2007 šiestym najteplejším, pričom globálna teplota zemského povrchu a povrchu oceánu vystúpila o 0,5 stupňa Celzia nad priemer z rokov 1961-1990 a o 0,03 stupňa Celzia nad priemer z rokov 2001-2010.

Až 13 najteplejších rokov od začiatku meraní pripadá na 21. storočie. Najteplejšími rokmi boli roky 2010 a 2005, kedy globálne teploty boli o 0,55 stupňa Celzia vyššie, ako je dlhodobý priemer. Po nich nasledoval rok 1998, v ktorom sa prejavil mimoriadne silný efekt klimatického javu El Niňo.

Otepľujúce prúdenie El Niňo a ochladzujúce La Niňa sú hnacími motormi zmien podnebia. Ani jeden z uvedených fenoménov nepôsobil v roku 2013, ktorý bol teplejší ako roky 2011 a 2012 ovplyvňované fenoménom La Niňa. Rok 2013 bol jedným zo štyroch neutrálnych rokov ENSO v histórii merania (ENSO - El Nino Southern Oscillation).

"Globálna teplota za rok 2013 je v súlade s dlhodobým trendom otepľovania," uviedol generálny tajomník WMO Michel Jarraud. "Miera otepľovania nie je rovnaká, ale tento trend je nepopierateľný." Vzhľadom na rekordné koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére budú globálne teploty stúpať ešte niekoľko generácií," dodal Jarraud.

Povrchová teplota je jednou z najznámejších a najsústavnejšie meraných meteorologických a klimatických premenných, ktorá má priamy vplyv na zmenu podnebia. Je to však len jedna časť celkového obrazu. Viac ako 90 percent nadbytočného tepla vznikajúceho v dôsledku ľudskej činnosti pohlcujú svetové oceány. 

WMO zverejnila informácie o teplote v predstihu pred vydaním úplnej Správy o stave podnebia v roku 2013, ktorá vyjde v marci a poskytne podrobnejšie informácie o teplotách v jednotlivých regiónoch, výške zrážok, záplavách, suchách, tropických cyklónoch, ľadovej pokrývke a výške morských hladín.

ŽENEVA, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti