Zahraničné

Na Ukrajine dostane amnestiu 259 demonštrantov podozrivých zo zločinov

Protesty na Ukrajine
Zdroj: SITA

Išlo o prvé ústupky od novembrového vypuknutia masových nepokojov proti rozhodnutiu vlády.

Celkovo 259 demonštrantov na Ukrajine sa vyhne trestnému konaniu v rámci udelenia amnestie, ktorá by mala zmierniť politickú krízu v krajine. Oznámil to v stredu generálny prokurátor Ukrajiny Viktor Pšonka. "Ide o ľudí podozrivých zo zločinov. Približne 150 je vo väzbe, ďalší sú v domácom väzení alebo pod prísahou, že neopustia oblasť," citovala Pšonku agentúra RIA Novosti.

Zákon o udelení amnestie protivládnym demonštrantom podpísal prezident Viktor Janukovyč minulý týždeň. Zrušil aj kontroverzné zákony, ktoré obmedzovali protesty. Išlo o prvé ústupky od novembrového vypuknutia masových nepokojov proti rozhodnutiu vlády nepodpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou.

Prevažne pokojné protesty v Kyjeve sa v januári zmenili na násilné strety medzi demonštrantmi a políciou. Zahynuli najmenej dvaja ľudia.

Janukovyč vyhlásil, že je pripravený vypísať predčasné prezidentské a parlamentné voľby, ak sa nenájde spôsob, ako vyriešiť politickú krízu.

Janukovyč vymenil šéfa kontrarozviedky

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vymenil šéfa kontrarozviedky Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) a jej vysokopostavených príslušníkov v dvoch západných regiónoch. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters.

Novým šéfom kontrarozviedky sa stal Volodymyr Bik, ktorý vystriedal Vasyľa Choľavického. Janukovyč vymenil aj dvoch regionálnych šéfov SBU vo Volynskej a Ľvovskej oblasti.
Vo Volynskej oblasti zároveň zbavil funkcie šéfa regionálnej správy. Prezidentský úrad výmeny na postoch nekomentoval.

Západná časť Ukrajiny je baštou opozície voči Janukovyčovi, ktorého mocenská základňa je v prevažne ruskojazyčných, priemyselných regiónoch na východe krajiny, dodáva Reuters.

KYJEV, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.