Zahraničné

Holandským alkoholikom za zbieranie odpadkov platia pivom

Holandskí bezdomovci upratujú za pivo.
Zdroj: ENEX

Amsterdam je čistejší, nezamestnaní sú spokojnejší .

Ulice bez odpadkov a špiny, ale za to o to viac alkoholikov v nich. Holandská metropola zaviedla dosť zvláštny systém čistenia ulíc. Alkoholikom bez práce ponúka pivo a cigarety za to, že upracú mesto.

Holanďan Fred na túto chvíľu čakal celý deň. Za dnešnú prácu dostal to, čo má najradšej. Pivo. A nie je jedno, ale hneď päť. „Robiť niečo je vždy lepšie ako len tak sedieť v parku. Prospieva mi to. Niekedy som pil aj 18 či 20 pív denne, teraz ich vypijem len päť," hovorí nezamestnaný alkoholik Fred Schiphorst.

Amsterdamská radnica nezvyčajný projekt obhajuje tým, že alkoholici aspoň majú program. Navyše okrem piva dostávajú denne aj pol škatuľky cigariet a 10 eur. Vraj potom pijú menej tvrdého alkoholu, ktorý zabíja mozgové bunky a cítia sa užitoční. O upratovacie práce nikdy nebol taký záujem ako teraz.

„Áno, robím to najmä kvôli pivu. Ale tiež mám aspoň dôvod ráno vstať z postele," dodáva Fred.

Amsterdam je čistejší, alkoholici sú spokojnejší, ale experti na závislosti nad projektom len neveriacky krútia hlavou. Alkoholici podľa odborníka nepotrebujú pivo, ale pomoc.

AMSTERDAD/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Azerbajdžan zadržal vysokopostaveného veliteľa Náhorného Karabachu.

Podľa azerbajdžanských úradov má byť podozrivý z „teroristickej“ činnosti v tomto regióne, ktorý má arménske väčšinové obyvateľstvo a nachádza sa v rámci hraníc Azerbajdžanu. Bezpečnostná služba identifikovala muža ako Davita Manukjana. V arménskej armáde mali povýšiť do hodnosti generálmajora, potom sa stal prvým zástupcom veliteľa separatistických síl v Náhornom Karabachu.

Krátka správa

Nemecko potvrdilo spoločné pohraničné hliadky s Poľskom a ČR.

Potvrdila to nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Spoločné hliadky českých, poľských a nemeckých pohraničníkov budú podľa ministerky posilnené. Faeserová tiež uviedla, že tieto tri krajiny vytvoria aj pracovnú skupinu na boj proti prevádzačstvu.

Krátka správa

Rusko začína s jesenným odvodom brancov, na Ukrajine nasadení nebudú.

Každoročný jesenný odvod do armády sa začína 1. októbra. Generálny štáb ruskej armády však budúcich odvedencov ubezpečil, že nebudú nasadení vo vojne na Ukrajine. Kontradmirál Vladimir Zemľanskij, ktorý má v generálnom štábe ruskej armády na starosti odvody, uviedol, že branci absolvujú len 12-mesačnú základnú vojenskú službu.

Krátka správa

Francúzsko zápasí s inváziou ploštíc.

Parížska radnica požiadala francúzsku vládu, aby v záujme ochrany verejného zdravia urýchlene prijala opatrenia proti plošticiam, ktorých výskyt zaznamenali už aj v prostriedkoch hromadnej dopravy. Podľa prieskumu Národnej agentúry pre bezpečnosť potravín, životného prostredia a zdravia pri práci sa zamorenie plošticami vyskytuje v 11 percentách francúzskych domácností.

Krátka správa

Prevádzka letiska vo Frankfurte bola prerušená po spozorovaní dronu.

Viacero letov bolo zrušených alebo odložených. Prevádzka medzinárodného letiska bola úplne zastavená asi na 40 minút. Bezpilotné lietadlo spozorovali opakovane.