Kaliforniu potrápili silné dažde a veterná smršť, zlé počasie bude pokračovať

Kaliforniu potrápili silné dažde a veterná smršť, zlé počasie bude pokračovať
Zdroj: TASR/AP

Americký štát Kalifornia v stredu zasiahla veterná smršť a silné dažde, ktoré by mohli spôsobiť záplavy či zosuvy pôdy najmä v okolí San Francisca a Sacramenta. Kalifornské úrady preto pre väčšinu územia štátu vydali varovania pred ohrozením zdravia a majetku obyvateľov. V noci na štvrtok to uviedla agentúra AFP a stanica BBC, informuje TASR.

Meteorológovia tvrdia, že vietor by mohol dosahovať rýchlosť až 70 kilometrov za hodinu. Silné dažde budú Kaliforniu bičovať pravdepodobne aj v priebehu štvrtka.

Americká Národná meteorologická služba (NWS) upozornila, že nepriaznivé počasie by mohlo zapríčiniť "rozsiahle záplavy, zosuvy pôdy, zaplavené cesty, popadané stromy, výpadky elektriny i stratu na ľudských životoch".

Prečítajte si tiež:

Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil v štáte výnimočný stav a mesto San Francisco zriadilo aj tzv. núdzové operačné stredisko. Miestne úrady všetkých vyzvali, aby nevychádzali zo svojich domovov, ak to nie je nevyhnutné. Začali tiež obyvateľom rozdávať vrecia s pieskom, ktoré ich majú ochrániť pred záplavami.

Predstavitelia okresu Santa Barbara nariadili tamojším obyvateľom evakuáciu. V priebehu noci sa tam totiž očakávajú prívalové dažde a následné záplavy, uvádza agentúra AP.

Kaliforniu už niekoľko týždňov sužujú silné dažde, pripomína AFP. V San Franciscu bola sobota druhým najvlhkejším dňom za uplynulých viac ako 170 rokov, spadlo tam až 138 milimetrov zrážok, uviedla NWS. V ďalších oblastiach na severe štátu sa vyskytli zosuvy pôdy a výpadky elektriny, o život prišiel i jeden človek.

Pozrite si aj reportáž o teplej zime v Európe:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.