Módneho návrhára a LGBTQ aktivistu z Kene našli mŕtveho, telo bolo v kovovej škatuli pri ceste

Módneho návrhára a LGBTQ aktivistu z Kene našli mŕtveho, telo bolo v kovovej škatuli pri ceste
Archívna snímka z 10. februára 2014 - Keňskí členovia a podporovatelia komunity LGBTQ majú na sebe masky, aby si zachovali anonymitu počas protestu v Nairobi Zdroj: AP Photo/Ben Curtis

Polícia v Keni vyšetruje smrť mladého módneho návrhára a LGBTQ aktivistu Edwina Chiloba po tom, čo sa jeho telo našlo pohodené v kovovej krabici pri ceste neďaleko mesta Eldoret. Informuje o tom stanica BBC, ktorá píše, že „motív vraždy nie je známy“.

Organizácie na ochranu práv v Keni, kde je homosexuálny pomer zakázaný, však vraždu spájajú so sexuálnou orientáciou obete. Jedna skupina odhaduje, že viac ako polovica Keňanov z radov LGBTQ bola napadnutá.

„Slovami sa ani nedá opísať, ako sa teraz ako komunita cítime. Ďalšia duša stratená kvôli nenávisti. Budeš nám chýbať," napísala organizácia na ochranu práv galck+ na Twitteri.

„Edwinova smrť nám pripomína, že queer ľudia sú naďalej terčom útokov po celej krajine,“ napísala Národná komisia pre ľudské práva gayov a lesbičiek na Instagrame

Prečítajte si tiež:

Ľudia na sociálnych sieťach opisujú Chiloba, ktorý mal okolo 20 rokov, ako „úžasného človeka“ a „ikonického módneho návrhára“.

Minulý mesiac Chiloba na Instagrame napísal, že „bude bojovať za všetkých ľudí z marginalizovaných komunít“, pričom uviedol, že sám je jeden z nich.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa kIPROTICH??? (@its_edwinchiloba)

„V roku 2019 sa presťahoval z hlavného mesta Nairobi do Eldoretu, aby študoval módu. Začal sa presadzovať v oblasti dizajnu,“ prezradil BBC jeho priateľ.

Telo našli v kovovej škatuli

Jeho telo bolo nájdené v stredu (4.1.). Svedok tvrdí, že videl niekoho vo vozidle bez evidenčného čísla, ako necháva kovovú škatuľu na okraji cesty. Ihneď to nahlásil polícii. Keď policajti škatuľu otvorili, našli v nej nehybné telo.

Prečítajte si tiež:

„Zatiaľ nevieme, prečo bol zabitý takýmto spôsobom. Prípadom sa zaoberajú experti,“ uviedla policajná hovorkyňa Resila Onyango pre denník Star.

Homosexuálny pomer trestajú v Keni 14 rokmi väzenia. Hoci sa tento zákon presadzuje len zriedka, členovia LGBTQ komunity v krajine bežne čelia diskriminácii a stigmatizácii. Všetky snahy o dekriminalizáciu homosexuality boli doteraz zmarené.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti