Táňa z okolia Charkova má ťažké srdce na svoju vlasť. Na prechádzke po lese nám ukázala skazu po okupantoch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kým jej syn zostal na Ukrajine, dcéra ušla pred vojnou paradoxne do Ruska. Táňa z okolia Charkova má ťažké srdce na svoju vlasť, pretože nedostáva dotácie na drevo a opravu domu. Štábu televízie Markíza ukázala, ako si chodí po drevo do lesa, kde boli ešte pred pár mesiacmi ruské jednotky.

Čím ďalej od centra Charkova idete, tým viac je všadeprítomná vojna. Vedľa padnutej rakety už miestni opravujú škody po ruskej armáde.

V obci Ruská Lozova pri hraniciach nachádzame rodinný dom, ktorý má v okeniciach naukladané drevo. Majiteľa sa pýtame prečo.

„Lebo mi ich rozbili ruskí vojaci. Tanky tam strieľali,“ povedal nám Valentin.

Valentin je jeden z mnohých obyvateľov obcí v okolí Charkova, ktorí zažili vojnu zblízka. Mal smolu, že žije iba 30 kilometrov od ruských hraníc.

„Dostávame humanitárnu pomoc. Zatiaľ svetlo máme. Zatiaľ. Plyn tiež zatiaľ máme, ale kúrime drevom. Plyn je drahý,“ odpovedal nám otázku, ako sa mu tam žije.

Prečítajte si tiež:

​Na drevo sa spolieha aj Táňa, ktorej okná na dome zničilo ruské bombardovanie. Na miestnu samosprávu má ťažké srdce, pretože jej nechcú poskytnúť dotáciu na ich výmenu.

„Nechcú mi vymeniť okná, lebo majú drevené rámy. Nechápem prečo,“ posťažovala sa nám Táňa. Pred vojnou mala Táňa rodinu pokope. Po vojne syn zostal na Ukrajine, kým dcéra odišla paradoxne do Ruska.

„Dcéra išla do Ruska. Násilne ich nevyvážali. Rusi tu boli a nič zlé nám neurobili. Humanitárnu pomoc nám vozili. Nechcem proti nim nič hovoriť,“ povedala Táňa. A to napriek tomu, že je za inváziu zodpovedné Rusko. Rovnako ako za jej poškodený dom a stratu jej zamestnania, ktorého sídlo Rusi zbombardovali. Dnes je odkázaná na humanitárnu pomoc a po drevo si chodí do lesa.

„Váľajú sa tam kúsky rakiet. Poďte, môžem vám to ukázať,“ povedala.

Prečítajte si tiež:

​Spolu sa tak vydávame na prechádzku zničenou dedinou. Táni ponúkneme, že jej nazbierame drevo, ona slušne odmietne. Cestou nachádzame dôkazy o okupácii. V opustenom vojenskom zákope je všade samá špina, pleseň a samozrejme blato.

„Ja proti Rusku nič nemám. Ľudia nie sú na vine. Politici sú na vine tej vojne. Ľudia za to nemôžu,“ hovorí Táňa, ktorá dúfa, že jej rodina bude čoskoro znova pokope.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.