Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová oznámila rezignáciu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová (SPD) požiadala kancelára Olafa Scholza o uvoľnenie z funkcie. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA, ktorá sa odvoláva na písomné vyhlásenie samotnej ministerky, uvádza TASR.

„Dnes som požiadala kancelára o uvoľnenie z úradu spolkovej ministerky obrany,“ uviedla Lambrechtová. Ako povedala, mesiace trvajúci mediálny záujem o ňu jej bránil v tom, aby mohla robiť „rozhodnutia týkajúce sa bezpečnostnej politiky v záujme občanov Nemecka“, cituje jej slová agentúra AFP.

Prečítajte si tiež:

Denník Süddeutsche Zeitung (SZ) píše, že Scholz by sa mohol k žiadosti Lambrechtovej o odchod z ministerského postu vyjadriť ešte v priebehu pondelka.

Ako jej možných nástupcov SZ uvádza splnomocnenkyňu nemeckých ozbrojených síl v Spolkovom sneme Evu Höglovú, ministra práce Hubertusa Heila, šéfa úradu kancelára Wolfganga Schmidta, spolupredsedu sociálnych demokratov (SPD) Larsa Klingbeila či štátnu sekretárku na ministerstve obrany Siemtje Möllerovú.

Drvivá väčšina Nemcov bola za jej odvolanie

Lambrechtová (57) čelí kritike už niekoľko mesiacov, opozičná únia CDU/CSU opakovane žiada jej odstúpenie. Kritici jej vyčítajú pomalý postup v zaobstarávaní vybavenia pre Bundeswehr, ako aj chýbajúce odborné znalosti. Výhrady majú aj voči jej verejným prejavom.

Negatívne reakcie vyvolala napríklad fotografia jej syna, ktorý s ňou cestoval vo vojenskom vrtuľníku. Nešťastne pôsobil tiež jej novoročný prejav zverejnený vo forme videa na Instagrame.

Na pozadí vybuchujúcich ohňostrojov počas chaotických novoročných osláv v Berlíne Lambrechtová povedala, že vojna na Ukrajine viedla k „množstvu mimoriadnych zážitkov“ a príležitosti „na mnohé stretnutia so skvelými a zaujímavými ľuďmi“.

Prečítajte si tiež:

​Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu bola Lambrechtová spolu so Scholzom napádaná za váhavú reakciu Nemecka na konflikt. Ministerka bola v januári 2022 zosmiešňovaná za jej vyhlásenie, že Nemecko pošle do Kyjeva 5000 vojenských prilieb, keď ukrajinská vláda žiadala o ťažké zbrane na odvrátenie útoku Moskvy.

Nedávny prieskum inštitútu Civey ukázal, že 77 percent Nemcov si želá, aby bola Lambrechtová odvolaná z postu ministerky obrany. Iba 13 percent z 5000 opýtaných sa vyjadrilo, že chcú, aby zostala vo funkcii.

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti