V Amerike spôsobili ošiaľ diabetické lieky, ktoré znižujú chuť do jedla. Sú dostupné aj u nás

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sú určené na liečbu cukrovky, no skupujú ich najmä bohatí, ktorí chcú schudnúť. V Amerike spôsobili ošiaľ diabetické lieky, vďaka ktorým sa ľuďom znižuje chuť do jedla. Sú dostupné aj u nás, no nemôžeme si ich kúpiť len tak. Sú totiž na lekársky predpis.

Podávajú sa podkožne špeciálnymi injekčnými perami. Sociálne siete sú plné videí, kde ľudia zverejňujú svoje premeny. Napríklad aj Elon Musk sa pochválil, že schudol práve vďaka takému lieku.

Účinnou látkou je semaglutid, ktorý tieto lieky obsahujú. Niektoré predpisujú aj naši diabetológovia pacientom s cukrovkou druhého typu či s obezitou. Znižujú hladinu cukru v krvi a zároveň znižujú chuť do jedla.

„Zvyšujú pocit nasýtenia u pacienta a spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka. Pacient nemá takú chuť k jedlu a musí si aj dávať menšie dávky. Ak by to neurobil, cítil by sa zle,“ hovorí diabetologička Eva Žákovičová.

Prečítajte si tiež:

​Rezort zdravotníctva upozorňuje, že nadváhu u pacientov nie je možné riešiť výlučne liekmi.

„Z doplnkovej liečby liekmi na zníženie hmotnosti môžu benefitovať pacienti s obezitou alebo s nadváhou, ak majú sprievodné ochorenie ako napríklad cukrovka, srdcovocievne ochorenia, vysoký krvný tlak alebo spánkové apnoe,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.

Obezita sa už považuje za globálnu pandémiu, celosvetovo ju má miliarda ľudí. U nás majú nezdravú hmotnosť približne dve tretiny Slovákov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.