Pád vrtuľníka na Ukrajine má najmenej 16 obetí: Vyšetrovatelia pracujú s tromi verziami príčiny tragédie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pád vrtuľníka, ku ktorému došlo v stredu ráno v meste Brovary pri Kyjeve, si vyžiadal životy troch najvyššie postavených predstaviteľov ukrajinského ministerstva vnútra.

Zahynul minister vnútra Denys Monastyrskyj, jeho prvý námestník Jevhen Jenin a štátny tajomník Jurij Lubkovyč. TASR správu prevzala z agentúry AFP a stanice Sky News.

„V dôsledku pádu vrtuľníka zahynulo vedenie ministerstva vnútra: minister, jeho prvý námestník a štátny tajomník," potvrdil vo vyhlásení šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko.

Monastyrskyj (42) bol vo funkcii ministra vnútra Ukrajiny od júla 2021 a je doposiaľ najvyššie postaveným ukrajinským predstaviteľom, ktorý prišiel o život od začiatku ruskej vojenskej invázie.

Ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj. Zdroj: Profimedia.sk

Gubernátor Kyjevskej oblasti Olexij Kuleba uvádzal najprv 18 obetí, neskôr však zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko spresnil, že evidujú 16 obetí vrátane troch detí a 30 zranených, z toho 12 detí.

Mnohí ľudia utrpeli podľa jeho slov popáleniny. Štátna služba pre núdzové situácie hovorí o 17 mŕtvych vrátane štyroch detí.

Ukrajinskí predstavitelia z rezortu vnútra, ktorí boli na palube havarovaného vrtuľníka, smerovali do Charkova na severovýchode Ukrajiny, uviedol podľa stanice CNN na Facebooku šéf tamojšej polície Volodymyr Tymoško.

Na mieste bola tma a hmla. Príčinu pádu vrtuľníka vyšetrujú

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) uvádza podľa agentúry DPA momentálne tri verzie príčin nehody. Podľa SBU išlo buď o porušenie letových predpisov, technické problémy alebo o cielené zničenia vrtuľníka.

 V čase nešťastia bola tma a hmla.  AP pripomína, že v poslednom období v Kyjevskej oblasti neprebiehali žiadne boje.

Hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat povedal, že vyšetrenie príčiny nehody potrvá istý čas, "nie len jeden či dva dni".

„Zatiaľ zvažujeme všetky možné verzie havárie helikoptéry,“ napísal na platforme Telegram ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin. Haváriu vyšetruje Bezpečnostná služba Ukrajiny.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v príspevku na platforme Telegram ohlásil, že nariadil okamžité zriadenie špeciálnej vyšetrovacej skupiny, ktorá detailne prešetrí všetky okolnosti tejto tragédie. 

Kyjevu ponúkla pomoc pri vyšetrovaní pádu vrtuľníka aj nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.

K tragédii došlo iba pár dní po útoku na bytovku v Dnipre

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská si niekoľko minút pred vystúpením na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose emotívne utierala slzy v očiach, píše AP. „Ďalší veľmi smutný deň – ďalšie straty,“ uviedla.

Prezident fóra Borge Brende požiadal pred začiatkom zasadania o 15 sekúnd ticha na počesť ukrajinských predstaviteľov, ktorí pri páde vrtuľníka prišli o život.

Zdroj: TASR/AP/Markus Schreiber

K havárii došlo len štyri dni po ruskom raketovom útoku na bytovku v meste Dnipro, ktorý si vyžiadal životy 45 civilistov vrátane šiestich detí.

„Nestihli sme sa spamätať z jednej tragédie a už je tu ďalšia,“ povedal zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko.

Ministerstvo vnútra povedie šéf polície

Ukrajinské ministerstvo vnútra dočasne povedie šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko. Oznámil to v stredu ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ, keď doterajší minister Denys Monastyrskyj zahynul pri havárii vrtuľníka. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Šmyhaľ spresnil, že vláda Klymenka oficiálne vymenovala za námestníka ministra vnútra, ale bude plniť povinnosti ministra vnútra.

Naď vyjadril ľútosť nad tragickým úmrtím ukrajinského ministra

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) vyjadril ľútosť nad tragickou nehodou vrtuľníka, pri ktorej zahynul aj ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Je to ďalšia rana pre už aj tak trápenú Ukrajinu. Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť pozostalým, ako aj ukrajinskému ľudu, ktorý prišiel o svojich predstaviteľov urputne bojujúcich za ich bezpečie a obranu. Slovensko stojí pri vás,“ uviedol Naď.

Ukrajinský minister vnútra Monastyrskyj a ďalší dvaja vysokopostavení predstavitelia rezortu zahynuli v stredu pri páde vrtuľníka v meste Brovary pri Kyjeve. Incident si podľa gubernátora Kyjevskej oblasti Olexija Kulebu vyžiadal najmenej 18 obetí a 29 zranených.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.