Rusko sa snaží o postup smerom na dve mestá v Záporožskej oblasti

Rusko sa snaží o postup smerom na dve mestá v Záporožskej oblasti
Ilustračné foto - zničená Ukrajina. Zdroj: Profimedia

Ruské jednotky uskutočňujú ofenzívu smerom na dve mestá v ukrajinskej Záporožskej oblasti, kde sa po niekoľkých mesiacoch stagnujúceho frontu boje tento týždeň zintenzívnili, uviedli v nedeľu ruské štátne médiá. TASR správu prevzala z agentúry AFP. 

Moskvou dosadený predstaviteľ Záporožskej oblasti Vladimir Rogov uviedol, že sa ofenzívne akcie sústreďujú v okolí dvoch miest: Orichiv, zhruba 50 kilometrov južne od Ukrajincami ovládaného oblastného hlavného mesta Záporožie, a Huljajpole, ktoré sa nachádza ďalej smerom na východ. 

"Front sa pohybuje, predovšetkým dvoma smermi: Orichiv a Huljajpole," citovali Rogova ruské médiá. Ako dodal, v týchto oblastiach v súčasnosti prebiehajú aktívne boje, pričom iniciatíva je podľa neho v rukách ruských jednotiek. 

Prečítajte si tiež:

Ukrajinská armáda v dennom hlásení v nedeľu uviedla, že v Záporožskej oblasti bolo "viac než 15 obcí zasiahnutých delostreleckou paľbou". 

Začiatkom tohto týždňa Rogov ohlásil "lokálnu ofenzívu" okolo Orichivu a uviedol, že ruská armáda ovládla dedinu Lobkove blízko rieky Dneper. 

V sobotu ruská armáda uviedla, že jej vojaci uskutočnili "útočné akcie" v regióne Záporoží a tvrdila, že "zaujali výhodnejšie línie a pozície", pripomína AFP. 

Front na juhu Ukrajiny bol v poslednom čase podstatne pokojnejší než na východe, pričom Moskva sa v novembri stiahla z mesta Cherson. 

Zatiaľ čo Rusko ovláda veľké časti juhu Záporožskej oblasti, jej hlavné mesto Záporožie ani severná časť nepadli do rúk ruských síl.

Pozrite si archívnu reportáž o začiatku ukrajinskej protiofenzívy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti