Vytiahnutie „slovenskej karty“ v prezidentských voľbách? Navýsosť trápne a hlúpe, tvrdí český politológ

Vytiahnutie „slovenskej karty“ v prezidentských voľbách? Navýsosť trápne a hlúpe, tvrdí český politológ
Petr Pavel a Andrej Babiš Zdroj: Tonda Tran / CNC / Profimedia

Česko zažilo mimoriadne nepolitické prvé kolo prezidentských volieb. Veľké témy sa objavili až v tom druhom, v ktorom sa stretli Petr Pavel a Andrej Babiš. Podľa posledných prieskumov má navrch generál vo výslužbe, no bývalý premiér má niekoľko debát na to, aby sa pokúsil získať si na svoju stranu váhavých a nerozhodnutých voličov.

Kampaň pred víkendovým druhým kolom prezidentských volieb v Českej republike vrcholí. Všetky prieskumy volebných preferencií favorizujú armádneho generála vo výslužbe Petra Pavla, ktorý tesne vyhral prvé kolo a pred svojím súperom expremiérom Andrejom Babišom má solídny náskok.

Mnohí voliči sa budú podľa politológov rozhodovať na poslednú chvíľu a či sa reálne výsledky hlasovania priblížia k tým z prieskumov tak bude závisieť najmä od toho, či bude volebná účasť rovnako vysoká ako v prvom kole.

„Po vyrovnanom súboji v prvom kole prezidentských volieb je situácia týždeň pred druhým kolom naklonená skôr v prospech Petra Pavla,“ hodnotí agentúra Ipsos na základe prieskumu. Pavlovi by svoj hlas dalo deväť z desiatich voličov Danuše Nerudovej aj Pavla Fischera, ktorí mu po prvom kole vyjadrili podporu.

Ako to už pred druhým kolom prezidentských volieb býva zvykom, kampaň sa začala vyostrovať, k čomu prispela najmä útočnejšia rétorika Andreja Babiša. Pritvrdil aj Petr Pavel, ktorý sa zameral najmä na kritiku Babišových krokov z obdobia, keď bol premiérom.

Prečítajte si tiež:

Objavujú sa témy donedávna nepoznané

Politológovia sa zhodujú, že Česko zažilo mimoriadne nepolitické prvé kolo volieb. Kandidáti sa predbiehali v tom, kto pečie a podľa akého receptu. Ukazovali, ako ozdobujú vianočné stromčeky, ako žijú s rodinou, ako vyrážajú do terénu. Veľmi úzkostlivo sa vyhýbali veľkým politickým témam v ekonomicko-sociálnej a bezpečnostnej oblasti.

„Toto sa zmenilo tesne pred prvým kolom, odkedy vidíme veľmi intenzívnu a vyhrotenú mobilizačnú kampaň. Týka sa to obidvoch táborov. Hovorí sa o morálnych kategóriách dobra a zla, o tom, kto má bližšie k vláde, kto k opozícii. Objavujú sa témy donedávna nepoznané - vojna a mier. Kampaň je vyhrotená, no celkovo nevybočuje z toho, čo sme už v minulosti u nás videli,“ zhodnotil pre TVNOVINY.sk český politológ Jan Kubáček. 

Dlho to vyzeralo tak, že do boja o Pražský hrad by vážnejšie mohla zasiahnuť aj Danuša Nerudová, ktorú, aj keď to sama neskôr odmietla, mnohí označovali za „českú Zuzanu Čaputovú“. Kandidátka, ktorá sa zamerala najmä na oslovenie mladšej generácie, však so ziskom necelých 14 percent hlasov nakoniec za najväčšími súpermi výrazne zaostala. 

​Nerudová mala podľa politológa tri limity, ktoré jej skomplikovali situáciu.

„Jedným z nich bolo to, že na jej stranu sa od začiatku pridávali primárne a vo veľkom počte prvovoliči a mladí voliči, ktorí sú síce viac viditeľní vo verejnom aj online priestore, milujú také to fanúšikovské poňatie kampane, ale je nutné dodať, že k voľbám príliš často nechodia. Nepomohla jej ani kauza s udeľovaním rýchlotitulov na Mendelovej univerzite v čase, keď bola v jej vedení. Tretím hendikepom bolo, že ľudia volili strategicky. Nedali hlas kováčikovi, ale rovno kováčovi (ideologicky podobnému kandidátovi Petrovi Pavlovi, ktorý mal väčšie šance - pozn. red.),“ myslí si Kubáček.

Danuša Nerudová aj Pavel Fisher, teda trojka a štvorka poradia, čo sa týka počtu získaných hlasov, vyjadrili po prvom kole podporu Petrovi Pavlovi. Ten podľa Kubáčka nemôže automaticky počítať, že ich voličov pritiahne k sebe, ale bude o nich musieť bojovať až do konca.

„V českých voľbách sa dlhodobo ukazuje, že tá podpora kandidátov je zaujímavá, na mnohých voličov to zaberá, ale veľká časť ľudí čaká, ako ich ten kandidát osloví, či vyzdvihne tému, ktorá ich osobne zaujíma. Tu však Petrovi Pavlovi pomohlo, že ako Nerudová, tak aj Fischer ho prišli osobne podporiť aj do terénu, na námestia,“ vysvetlil politológ. 

Zdroj: TASR / AP / Petr David Josek

Babiš je doma v sociálnych témach, Pavel v zahraničnopolitických

​Podľa posledných prieskumov to vyzerá tak, že veľká časť voličov Nerudovej a Fishera sa k Pavlovi skutočne pridala. Politológovia sa zhodujú, že k tomu výrazne prispel aj samotný Andrej Babiš, ktorý vyostrenou rétorikou vháňa váhajúcich voličov do tábora súpera.

To, v čom má bývalý premiér s ekonomickým vzdelaním navrch, sú sociálno-ekonomické témy. Je zjavné, že v tomto smere Pavel tápe a aj napriek tomu, že tieto témy ťažia spoločnosť najviac, snaží sa im vyhýbať. A keď už na ne aj dôjde, je veľmi stručný. 

Za najdôležitejšiu vec, ktorej by sa chcel ako prezident venovať, označil Pavel snahu znížiť infláciu. Babišovou primárnou témou by bol výkup akcií skupiny ČEZ a zníženie cien energií. Chcel by presviedčať premiéra, aby k výkupu akcií došlo.  

​Naopak, oblasť, v ktorej sa cíti Pavel ako doma, sú zahraničnopolitické témy, v ktorých má nedostatky skôr Babiš.

Asi najvýraznejší príklad sme mohli vidieť v nedeľu v predvolebnej debate Českej televízie, v ktorej povedal, že ak by potenciálne došlo k napadnutiu Poľska či pobaltských krajín, nevyslal by na pomoc vojenské jednotky. Po skončení debaty na sociálnej sieti Twitter napísal, že by článok 5 Severoatlantickej zmluvy dodržal a pomoc by poskytol.

​Jednou z veľkých tém celej prezidentskej kampane bola aj pomoc vojnou zmietanej Ukrajine, v ktorej Česko spolu s Poľskom patrí v rámci EÚ medzi lídrov. Babiš, na rozdiel od Pavla, súčasnú vládu kritizuje za to, že pomoci Ukrajine venuje až príliš veľkú pozornosť na úkor riešenia ekonomických problémov vlastnej krajiny. Namiesto vojenskej pomoci by pritom podľa Babiša mal premiér Fiala vyvíjať tlak na mierové riešenie konfliktu.

Prečítajte si tiež:

Petr Pavel v tejto súvislosti v superdebate Českej televízie ešte pred 1. kolom prezidentských volieb povedal, že neverí na trvalý mier, pretože história ľudstva je históriou konfliktov. Babiš to využil a vzápätí nasadil bilbordy, na ktorých vyzýval ľudí, aby vo voľbách uprednostnili jeho, pretože „nezavlečie Česko do vojny“.

Babiš stavil na kombináciu mobilizácie a demobilizácie

​„Andrej Babiš stavil na kombináciu mobilizácie vlastných voličov a demobilizácie podporovateľov súpera. Demobilizácia sa prejavuje v tom, že otvoril otázku mieru, ktorá je dôležitá najmä pre ženy, teda veľkú časť voličov Danuši Nerudovej,“ uviedol politológ.

Jednou z oblastí, v ktorej cieli na demobilizáciu voličov Pavla, je podľa Hubáčka súboj o chladničku či peňaženku - teda sociálne-ekonomické témy. Babiš sa snaží navodiť dojem, že Pavel je kandidátom bohatých a o nízkopríjmové skupiny sa nezaujíma.

„Ďalšou témou, na ktorú sa bývalý premiér snažil poukázať, je kontroverzná minulosť Petra Pavla - špeciálne na vojensko-ideologické štruktúry minulého režimu, ktorými prešiel na konci 80. rokov,“ hovorí Hubáček.

Zdroj: profimedia.sk / PETR TOPIČ / MAFRA /

Samotný Babiš pritom dlhodobo čelí obvineniu, že za socializmu spolupracoval s ŠtB. Moderátor nedeľňajšej debaty na ČT mu v tejto súvislosti pripomenul epizódu Show Jana Krausa, v ktorej ešte pred vstupom do politiky povedal, že bol v ekonomickej zložke ŠtB, ktorá podľa jeho slov bola normálna a neterorizovala ľudí.

Slovenská karta

Údajnú komunistickú minulosť bývalému premiérovi pripomenulo aj združenie Dekomunizace, ktoré zasiahlo do kampane s bilbordom umiestneným v centre Prahy.

Babiša na ňom prirovnali k niekdajšiemu generálnemu tajomníkovi KSČ Gustávovi Husákovi, čím zároveň útočili na jeho slovenský pôvod. Neskôr však bilbord stiahli a ospravedlnili sa tým, ktorí ho považovali za urážlivý.

Téma tzv. slovenskej karty žila najmä na sociálnych sieťach. Hubáček hovorí, že hoci boli pokusy o jej využitie v antikampani, celkovo však podľa neho takéto útoky na pôvod kandidáta voličov v Česku neovplyvnia.

„Tí, ktorí to skúšali, si väčšinou sami uvedomili, že je to navýsosť trápne a hlúpe. Toto fungovať nebude. Mnohí ľudia si stále uvedomujú, že sme boli spoločne v Česko-Slovensku a takéto veci vnímajú automaticky ako československé dedičstvo a vnímajú Andreja Babiša ako plnohodnotnú súčasť československej a neskôr českej skúsenosti. Táto téma vo voľbách našťastie nehrá rolu a som za to rád,“ dodal na záver Hubáček.

Druhé kolo prezidentských volieb sa v Česku uskutoční už počas najbližšieho víkendu (27. a 28. januára). Všetko dôležité aj samotné výsledky nájdete na našom portáli a špeciálnu pozornosť im budeme venovať aj v Televíznych novinách na TV Markíza. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prezidentské voľby ČR 2023

Dôležité udalosti