Pripomínajú menší tank, sú ideálne do snehu aj blata. Na Ukrajinu mieria superobrnence zo severu

Pripomínajú menší tank, sú ideálne do snehu aj blata. Na Ukrajinu mieria superobrnence zo severu
CV90. Zdroj: shutterstock.com/Karolis Kavolelis

Ukrajinci čoskoro dostanú jeden z najmodernejších vojnových strojov Západu. Švédsky premiér Ulf Kristersson uviedol, že nový balík obrannej pomoci pre Ukrajinu bude okrem iného obsahovať 50 bojových vozidiel pechoty CV90.

Tieto švédske pásové stroje na prvý pohľad pripomínajú menší tank a svojou výbavou a efektivitou významne prevyšuje možnosti starších ruských BVP, ktoré aktuálne sú na Ukrajine. Píše magazín Forbes.

Prvé verzie obrnencov vstúpili do služby v roku 1993, odvtedy sa v rôznych variantoch používajú v siedmich krajinách sveta.

V základnej výbave sa CV90 môže pýšiť vežou Bofors s kanónom kalibru 40 mm. Exportné verzie sú vyzbrojené kanónmi s menšími kalibrami od 30 alebo 35 mm. Všetky varianty dopĺňa aj šestica granátometov, ktoré zvládnu vystreľovať dymovú clonu pre krytie pred nepriateľmi aj bojovou muníciou.

Prečítajte si tiež:

​Veľkou výhodou CV90 je pomerne široká škála možných úprav. Existuje niekoľko modifikácií s tankovým kanónom kalibru 120 mm, prídavným pancierovaním, bezposádkovou a diaľkovo ovládanou vežou či zabudovaným mínometom kalibru 81 mm.

V súčasnosti je vo výrobe štvrtá generácia obrnenca, ktorá sa dočkala niekoľkých významných vylepšení. Ide najmä o výkonnejší motor a modernejšie zbraňové systémy, vrátane rozšírenej reality iFighting, ktorá zvládne zobraziť dodatočné informácie o bojisku.

Výhody stroja

Hoci pôvodné verzie vyvinuli špeciálne pre boj v subarktických klímach severských štátov, v praxi sa stroj osvedčil po celom svete.

Najčastejšie sa v prípade CV90 vyzdvihuje schopnosť rýchleho a obratného pohybu v snehu, blate či na zmáčanej pôde, čo z neho robí silného adepta pre boj na nespevnených terénoch.

Na vysokej úrovni však sú aj obranné prvky vozidla. Pancier s keramickými doskami dokáže uchrániť trojčlennú osádku pred klasickými protitankovými strelami, napríklad často používané RPG strely.

Prečítajte si tiež:

​Stroj tiež disponuje aj filtračným systémom proti dymu a chemickým útokom, novšia verzia CV90 sa dočkala aj ochrany pred protitankovými mínami.

Niektoré varianty vozidla sú tiež s modulom pre nočné videnie či s 360-stupňovým periskopom pre lepšiu viditeľnosť na bojisku.

Do stroja sa vojde osem plne vyzbrojených vojakov, v novších verziách je kapacita o dve osoby menšia.

Vozidlá prvýkrát použili švédske mierové jednotky v roku 2004 pri konflikte v Libérii. O tri roky neskôr ich v Afganistane nasadilo Nórsko, do bojových operácií v tejto krajine ich neskôr vyslali aj Švédsko a Dánsko.

Najväčším počtom vozidiel CV90 v súčasnosti disponuje Švédsko (549), nasledujú Holandsko (193) a Švajčiarsko (186).

Pozrite si reportáž o situácii na Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti