Od antarktického ľadovca sa odlomila kryha veľká ako Londýn

Od antarktického ľadovca sa odlomila kryha veľká ako Londýn
Ilustračné foto - ľadovec. Zdroj: FOTO TASR - Lonnie Thompson

Kus ľadovca, veľkosťou porovnateľný s Londýnom, sa odtrhol z antarktického ľadového šelfu v blízkosti britskej výskumnej stanice, uviedli v pondelok vedci. Ide o druhý podobný prípad za uplynulé dva roky, informuje agentúra AFP.

Britský antarktický prieskum (BAS) uviedol, že odlomenie mohutnej ľadovcovej kryhy nespôsobila klimatická zmena, ktorá urýchľuje topenie morského ľadu v Arktíde aj niektorých častiach Antarktídy. Išlo o súčasť prirodzeného procesu, ktorý vedci označujú ako "telenie ľadovcov".

Odlomený ľadovec, ktorý meral 1550 štvorcových kilometrov, sa odtrhol zo 150 metrov hrubého ľadového šelfu Brunt. Stalo sa tak desať rokov po tom, čo na ňom vedci prvýkrát spozorovali mohutné praskliny.

Prečítajte si tiež:

Odtrhnutie ľadovca sa odohralo v blízkosti britskej výskumnej stanice Halley VI, ktorá dlhodobo monitoruje stav ľadovcového šelfu. Stanica, v ktorej sa momentálne nachádza 21 výskumníkov, nebola nijakým spôsobom poškodená.

Túto mobilnú výskumnú základňu už v rokoch 2016–2017 z bezpečnostných dôvodov presunuli viac do vnútrozemia, aby ju nemohli ľadovcové praskliny nemohli ohroziť. Bádatelia na stanici odvtedy pôsobia len počas antarktického leta trvajúceho od novembra do marca.

Podobný prípad odlomenia obrovskej ľadovcovej kryhy s rozlohou 1270 štvorcových kilometrov tam zaznamenali aj približne pred rokom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.