Západ má jasnú hranicu, ktorú nemôže prekročiť. Na tento dlhý zoznam zbraní sa však Rusku pozerá ťažko

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vojnový konflikt na Ukrajine trvá už takmer rok a zdá sa, že nateraz je jeho ukončenie v nedohľadne. Mnoho krajín, najmä z Európy, sa preto po Novom roku rozhodlo, že bude pokračovať v dodaní pomoci nášmu brániacemu sa výhodnému susedovi. Odborník však v húfnej pomoci vidí aj viaceré úskalia.

Význam pretrvávajúceho vojenského konfliktu na Ukrajine, ktorý vypukol 24. februára minulého roka po invázii Ruska, si uvedomuje množstvo štátov.

Tie od Nového roka postupne oznamujú ďalšiu nielen finančnú, ale aj materiálnu pomoc v podobe viacerých vojenských strojov a zariadení v snahe dať Ukrajine možnosť sa nielen účinne brániť, ale aj vyrukovať s protiofenzívou.

Okrem výhod aj negatívum

Podľa Josefa Krausa z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne je Ukrajina na týchto dodávkach extrémna závislá.

„Ide o injekciu, ktorá je určite potrebná a bude pre ukrajinské ozbrojené sily znamenať veľa. Z krátkodobého hľadiska bude aj dostatočná, ale takáto podpora bude musieť byť priebežná, kontinuálna a musí trvať ešte minimálne niekoľko mesiacov,“ povedal v úvode pre TVNOVINY.sk český odborník.

Zároveň je presvedčený o jednej negatívnej stránke. Toto všetko totiž podľa neho spôsobí Ukrajincom množstvo ďalších logistických problémov, ktoré budú musieť riešiť za pochodu.

​„Či už ide o obrnenú techniku, tanky apod., všetky sú inej výroby. V momente, keď tá-ktorá technika funguje na rôznych platformách, je neskutočne náročné robiť servis, doplňovať a zásobovať, netreba tiež zabúdať na náhradné diely atď,“ dodal Kraus.

Prečítajte si tiež:

Nemenej kľúčovým aspektom je podľa neho výcvik regrútov. „Ukrajinci sa s tým teraz budú musieť vo veľkom popasovať, keďže nemôžu mať na jednej platforme všetku výzbroj. To je nereálne,“ vysvetlil.

Ako na záver skonštatoval, hranica, za ktorú Západ nemôže ísť, je jasne vymedzená.

„Pokiaľ pôjde o podporu v podobe tankov, obrnených vozidiel, či systémov protivzdušnej obrany, na to nie je žiadny limit. Rusko síce bude s nevôľou hľadieť aj na takúto pomoc a strašiť Západ, ale jediným prekročením červenej čiary by bola dodávka zbraní hromadného ničenia, čo by znamenalo priame zapojenie NATO do vojny,“ uzavrel.

Prehľad pomoci Ukrajine od začiatku roka 2023. Zdroj: TVNOVINY.sk

Ďalší gigantický balík

Už tradične patria medzi najvýraznejších podporovateľov Spojené štáty americké. Tie v rámci nového rozsiahleho balíka vojenskej pomoci v hodnote 2,5 miliardy dolárov dodajú okrem iného aj 90 obrnených bojových vozidiel Stryker.

Taktiež sa rozhodli poslať ďalších 59 bojových vozidiel pechoty Bradley, systémy protivzdušnej obrany Avenger a muníciu.

Spojené štáty tiež oznámili, že pošlú Ukrajine 31 tankov typu Abrams M1. Potvrdil to americký prezident Joe Biden. Podľa neho sú Abrams najvýkonnejšími tankami svojho druhu na svete, no sú tiež rovnako náročné na prevádzku a údržbu.

USA preto ukrajinskej armáde poskytnú aj potrebný výcvik a všetko potrebné na to, aby tanky dokázali na bojisku plne fungovať.

Švédsko

Masívnu pomoc už potvrdilo aj Švédsko, ktoré prisľúbilo dodanie svojich delostreleckých systémov typu Archer, ako aj 50 obrnených vozidiel CV-90 a prenosných protitankových striel NLAW.

Prečítajte si tiež:

​Vo Švédsku vyvinutý delostrelecký systém Archer sa skladá z plne automatizovanej húfnice namontovanej na terénnom vozidle, ktorá umožňuje diaľkové ovládanie dela posádke sediacej v pancierovej kabíne.

CV-90 sú vozidlá štvrtej generácie. Balistická ochrana je výrazne vyššia, rovnako ako systém riadenia paľby či komfort pre posádku.

Holandsko

Svoj podiel na podpore Ukrajine má aj Holandsko, ktoré sa pridá k USA a Nemecku a tiež pošle systém protivzdušnej obrany Patriot. Píše Politico.

Ten môže s veľkou mierou presnosti zneškodniť vzdušné ciele a disponuje pokročilými senzormi, ktoré pomáhajú s ich identifikáciou. Radary tiež zabezpečujú navádzanie vystrelených rakiet.

Ďalšou výhodou Patriotu je, že vie chrániť proti leteckým prostriedkom všetkého druhu a aj proti taktickým balistickým raketám.

Veľká Británia

Pozemnú aj vzdušnú pomoc deklarovala Veľká Británia. Urobí tak štrnástimi tankami tretej generácie s označením Challenger II, ktoré v sebe skrývajú aj guľomet. Informuje BBC.

​Briti taktiež prispejú tromi desiatkami kusov samohybných húfnic AS90 s dostrelom až 30 kilometrov. Sekundárnou zbraňou týchto húfnic je na streche guľomet.

Prečítajte si tiež:

​Tretím výrazným prídavkom britskej pomoci je 600 rakiet Brimstone. Ide o riadenú strelu typu vzduch-zem.

Tá je určená na ničenie opancierovaných pohyblivých cieľov ako sú tanky, obrnené vozidlá alebo samohybné húfnice.

Nemecko a Poľsko

Jednou z najčerstvejších informácií je, že Nemecko definitívne dodá Ukrajine tanky Leopard 2 a takisto povolilo ich dodávky ďalším krajinám.

Berlín podľa vyhlásenia vlády pošle zo svojich zásob 14 týchto tankov, pričom spolu s ďalšími krajinami by dodané tanky mohli vytvoriť dva prápory.

​Leopardy chce podľa CNN Ukrajine poskytnúť aj Poľsko, ktoré už požiadalo Nemecko o súhlas s presunom tankov.

Kanada

Javorové listy oznámili, že Ukrajine poskytnú 200 obrnených transportérov Senator. Ako píše web Army Recognition, jednou z najväčších pozitív je rýchlosť vozidla (až do 110 km/h).

Senator však tiež ponúka vysokú úroveň mobility v akýchkoľvek prírodných podmienkach, aj balistickú ochranu proti streľbe z ručných zbraní a výbuchom ručných granátov.

Lotyšsko

Pobaltská krajina podľa slov ministerky obrany Inary Murnieceovej Ukrajine opäť poskytne desiatky protitankových striel Stinger americkej výroby.

Ide o prenosný raketový komplet typu zem-vzduch. Dvojstupňová raketa má infračervené navádzanie a dá sa odpaľovať z ramena, z vozidiel a aj z vrtuľníkov.

Prečítajte si tiež:

​Podľa Military Today sa používa k ničeniu mnohých vzdušných cieľov.

Estónsko

Ďalší zástupca Pobaltia oznámil rekordný balík vojenskej pomoci Ukrajine, ktorá okrem iného obsahuje desiatky húfnic FH-70 (kalibru 155 mm) a D-30 (kalibru 122 mm).

Taktiež ide o tisícky delostreleckých granátov kalibru 155 mm alebo protitankových zbraní M2 Carl Gustav vrátane munície.

Taliansko

Veľmoc z juhu Európy momentálne zvažuje, že Ukrajine poskytne pokročilý systém protivzdušnej obrany SAMP-T, ktorý vyrába spolu s Francúzskom.

Podľa šéfa diplomacie Antonia Tajaniho je však pred dodávkou systémov nutné vyriešiť niektoré technické záležitosti.

Francúzsko

Pomoc nášmu východnému susedovi avizovalo aj Francúzsko, ktoré pošle ľahké bojové obrnené vozidlá AMX-10 RC.

Ďalšie podrobnosti o objeme alebo načasovaní vojenskej pomoci však zatiaľ nie sú známe.

Dánsko

Aj tento táto krajina podáva Ukrajine pomocnú ruku, konkrétne s dodávkou 19 samohybných húfnic Caesar francúzskej výroby.

Prečítajte si tiež:

​Severania sa k takémuto kroku odhodlali aj napriek tomu, že nemajú aktuálne k dispozícii všetky samohybné húfnice, ktoré si od výrobcu objednali. Kyjev však mal o húfnice záujem aj napriek týmto výzvam.

Slovensko

Skupina deviatich krajín vrátane Británie, Poľska, Slovenska či Holandska sa zaviazala, že bude ďalej poskytovať Ukrajine „bezprecedentnú sériu darov“ vrátane ťažkých tankov, aby jej pomohli bojovať v konflikte s Ruskom.

Slovensko podľa vyhlásenia už venovalo ťažkú vojenskú techniku, ale bude ďalej viesť so spojencami intenzívne diskusie o uvoľnení ďalšej výzbroje, ktorú by bolo možné Ukrajine darovať.

Prečítajte si tiež:

Diskusie sa zameriavajú na možnosti súvisiace s ťažkými tankami, BVP, protivzdušnými systémami, ale aj na zvýšenie výroby húfnic, odmínovacieho vybavenia a munície.

​Slovensko tiež bude pokračovať vo výcviku ukrajinských vojakov a rozšíri ho, ako požaduje Ukrajina.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti