V EÚ začali platiť nové pravidlá pre drony. Krajiny im vyhradia vlastný vzdušný priestor

V EÚ začali platiť nové pravidlá pre drony. Krajiny im vyhradia vlastný vzdušný priestor
Ilustračná snímka. Zdroj: shuttertstock.com/WESTOCK PRODUCTIONS

Od štvrtka sa vo všetkých členských krajinách EÚ uplatňujú pravidlá, ktoré zriaďujú vyhradený vzdušný priestor pre bezpilotné lietadlá (U-space). Operátorom to umožňuje poskytovať širšiu škálu služieb, informuje spravodajca TASR.

U-space vytvára podmienky na bezpečnú prevádzku dronov aj lietadiel s ľudskou posádkou a umožní tomuto odvetviu pokračovať v rozširovaní trhu pre dronový priemysel a s tým súvisiacimi službami.

Prečítajte si tiež:

Nové pravidlá pomôžu pri vykonávaní zložitejších operácií na dlhšie vzdialenosti, najmä v nízkoúrovňovom a husto prevádzkovanom vzdušnom priestore a keď sú mimo dohľadu diaľkového pilota.

Takéto operácie môžu zahŕňať životne dôležité služby, napríklad prepravu lekárskych vzoriek, pomoc zasahujúcim zložkám na miestach havárie, ale aj diaľkové kontroly infraštruktúry.

Komisia prijala právny rámec pre bezpilotný systém riadenia dopravy v apríli 2021.

Na ťahu sú členské štáty EÚ

Ďalšie kroky sa očakávajú od členských štátov, ktoré určia svoj priestor pre bezpilotné lietadlá (U-space), poskytovateľov služieb a pripravia normy na výmenu informácií a výkonnosti navigácie dronov.

Tento technologický vývoj postupne podporí úplnú implementáciu U-space do roku 2030 tak, ako to predpokladá stratégia pre drony 2.0. Vývoj v oblasti dronov by podľa EK mohol viesť k inovatívnym službám leteckej mobility, ako sú napríklad plne automatizované služby osobnej dopravy.

Prečítajte si tiež:

Eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová v správe pre médiá pripomenula, že drony sú jasnou súčasťou budúceho dopravného a logistického prostredia.

„Existuje obrovský potenciál, pokiaľ ide o budúce nákladné a doručovacie služby, ako aj ďalšie inovatívne aplikácie vrátane dronov prevážajúcich cestujúcich na palube. Zavádzanie U-space je dôležitým krokom k vytvoreniu funkčného, dôveryhodného a bezpečného prostredia, ktoré potrebujeme na rozvoj konkurencieschopného trhu EÚ so službami bezpilotných lietadiel,“ opísala situáciu Valeanová. Zároveň ocenila, že niekoľko členských štátov EÚ sa už púšťa do realizácie svojich projektov U-space.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o pokutách za lietanie dronmi.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.