Portál CNN „objavuje“ Bratislavu: Drsné mesto s architektúrou ako z iného sveta

Portál CNN „objavuje“ Bratislavu: Drsné mesto s architektúrou ako z iného sveta
Bratislava Zdroj: shutterstock.com/Hike The World

Sekcia portálu americkej spravodajskej televízie CNN, ktorá sa venuje cestovaniu, si zobrala na mušku Bratislavu, pričom sa špeciálne zamerala na architektonické zaujímavosti hlavného mesta Slovenska.

Autora článku najviac zaujali futuristické stavby z čias socializmu. „V Európe existuje hlavné mesto, ktorého dominantou je lietajúci tanier, ktorý sa týči vyššie ako Socha slobody - toto sci-fi mesto však budete hľadať na zoznamoch najnavštevovanejších destinácií kontinentu márne,“ píše autor Miguel Ros, ktorý Bratislavu označil za „Sovietmi ovplyvnené mesto budúcnosti“.

Prečítajte si tiež:

​Cestovateľ podotýka, že estetika a architektúra rôznych častí mesta sú navzájom v ostrom kontraste. Porovnáva historické centrum z klasickej habsburskej éry a moderné výškové budovy, ktoré vyrástli v posledných rokoch zásluhou „novoobjavenej prosperity Slovenska“.

Autora však najviac zaujali stavby z čias socializmu, ktorými je posiate celé mesto. Pripomína, že Bratislava „bola kedysi testovacou pôdou pre niektoré z najodvážnejších architektonických projektov za železnou oponou“.

Budova Slovenského rozhlasu. Zdroj: shutterstock.com/Ventura

​Neobišiel ani budovu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici, „ktorá nenechá chladným nikoho, kto okolo nej prvýkrát prejde“. Bez ďalšieho komentára však pripomína, že obrátená pyramída sa ocitla na zozname najškaredších stavieb sveta, ktorý v roku 2018 zostavil portál The Telegraph

Miquel Ros pátral aj po ďalších stavbách, ktoré má na svedomí architekt pyramídy Štefan Svetko a zaujalo ho sídlisko Medzi jarkami v mestskej časti Podunajské Biskupice, ktoré má tiež svoje UFO - železnú sochu, ktorej autorom bol ešte v 70. rokoch 20. storočia sochár Juraj Hovorka.

Ros ďalej v článku podotýka, že Bratislava okrem budovy Slovenského rozhlasu disponuje aj ďalšími významnými stavbami v štýle brutalizmu. Spomína Slovenskú národnú galériu, aj Slovenský národný archív.

Na snímke exteriér teplárne slovenského architekta Dušana Jurkoviča po rekonštrukcii. Zrekonštruovaná bola v rámci projektu Sky Park by Zaha Hadid. Zdroj: TASR - Dano Veselský

Drsné mesto plné nečakaných lahôdok

​Stačí krátka prechádzka centrom mesta a návštevník podľa CNN „získa obraz o socialisticko-realistickom dedičstve krajiny“. Naráža pri tom na pestrofarebnú nástennú maľbu na fasáde Slovenskej technickej univerzity či fontánu Družba na Námestí slobody, z ktorej podľa autora cítiť „silné sci-fi vibrácie“.

Panoráma Bratislavy sa za posledné roky výrazne zmenila. Projekt Sky Park z dielne architektonickej kancelárie Zahy Hadid priniesol do metropoly Slovenska svetovú architektúru, píše cestovateľ.

Prečítajte si tiež:

​Na záver Ros pripúšťa, že Bratislava, ako jedno z najmladších hlavných miest, je v porovnaní s metropolami susedných krajín - Prahou či Budapešťou - často opomínaná.

Celkovo podľa neho Bratislava pôsobí vďaka nesúrodej zmeske štýlov a vplyvov drsným dojmom, no mesto „je plné prekvapivých lahôdok, čakajúcich na objavenie náročným cestovateľom“.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti