Vedci informovali o záveroch novej štúdie. Mravce vraj dokážu vycítiť z moču zákernú chorobu

Vedci informovali o záveroch novej štúdie. Mravce vraj dokážu vycítiť z moču zákernú chorobu
Mravce.

Mravce majú schopnosť rozpoznať v moči pach rakoviny. Vyplýva to zo štúdie, o ktorej informovala britská stanica Sky News.

Tento hmyz by sa mohol využívať ako efektívny a lacný spôsob identifikácie nádorových ochorení u pacientov.

Vedci už skôr zistili, že niekoľko typov rakoviny mení pach moču. Teraz sa im však vôbec prvýkrát podarilo preukázať, že ho mravce dokážu rozpoznať.

Prečítajte si tiež:

​„Mravce môžu byť použité ako biodetektory k rozlíšeniu zdravých jedincov od tých s nádorom. Možno ich ľahko vycvičiť, rýchlo sa učia, sú veľmi efektívne a ich chov nie je nákladný,“ uviedla autorka štúdie Patrizia d'Ettorreová z parížskej vysokej školy Sorbonna.

D'Ettorreová výskumom nadviazala na svoju predošlú štúdiu, v ktorej so svojimi kolegami preukázala, že mravce dokázali „vycítiť“ ľudské rakovinotvorné bunky vypestované v laboratóriu.

V rámci súčasnej štúdie vystavili vedci 70 otrokárskych mravcov vzorkám moču, ktoré odobrali od zdravých myší, ale aj od hlodavcov s nádorovým ochorením.

Prečítajte si tiež:

​Po troch pokusoch boli mravce schopné rozlíšiť zápach moču zdravých jedincov od toho, ktorý zapáchal rakovinou. Podľa vedcov je to preto, že majú veľmi citlivý čuchový systém.

„Pomocou asociatívneho učenia sme ich naučili spojovať daný pach – rakovinu – s odmenou a po niekoľkých málo pokusoch sa asociáciu naučili,“ vysvetlila d'Ettorreová.

„Preukázali sme, že mravce dokážu rozlíšiť moč zdravých myší od moču myší s nádorom. To sa viac podobá reálnej situácii, než použitiu kultivovaných rakovinotvorných buniek,“ dodala vedkyňa s tým, že ju prekvapilo, ako sú mravce efektívne a spoľahlivé.

Prečítajte si tiež:

​V rámci ďalších výskumov chcú vedci zistiť, či mravce dokážu to isté aj v prípade ľudského moču.

Predošlý výskum ukázal, že psy vedia odhaliť rakovinu v moči, keď sú k tomu vycvičené.

Existujú aj elektronické zariadenia, ktoré zo vzoriek moču odhalia určité typy rakoviny – napríklad močového mechúra, pŕs alebo prostaty. Ľudský nos však pach rakoviny v moči zachytiť nedokáže.

Pozrite si aj archívnu reportáž o obezite a riziku rakoviny:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.