Porovnanie tankov: Všade, kam prišli, dominovali. Týchto západných strojov by sa Rusi mali báť najviac

Porovnanie tankov: Všade, kam prišli, dominovali. Týchto západných strojov by sa Rusi mali báť najviac
Britský tank Challenger 2 (vpravo hore), francúzsky Leclerc (vľavo hore), nemecký Leopard 2 (vľavo dole) a americký Abrams M1 (vpravo dole). Zdroj: Profimedia.sk

Ukrajina má od krajín NATO prisľúbených 321 moderných západných tankov. Ruskí predstavitelia to bagatelizujú a tvrdia, že situáciu na bojisku to nezmení. Aj zvnútra Ruska, v rozpore s postojom Moskvy, zaznievajú hlasy, ktoré dodávky západných tankov Ukrajine neberú na ľahkú váhu.

Ešte nedávno sa to považovalo za tabu, dnes je to realita. Krajiny Severoatlantickej aliancie poskytnú Ukrajine svoje hlavné bojové tanky tretej generácie.

Hoci Západ už Kyjevu pomohol dodávkami zbraní od delostrelectva po systémy protivzdušnej obrany Patriot, s dodávkou tankov váhal pre obavy z reakcie Moskvy, ktorá sa dlhodobo vyhráža s ešte väčšou eskaláciou konfliktu.

Ukrajina sa však pripravuje a vyzbrojuje na protiofenzívu, aby ruské jednotky vytlačila zo svojho územia na východe a juhu krajiny. Spojenci Kyjeva sa preto rozhodli posilniť jeho armádu lepšími zbraňami.

Prečítajte si tiež:

​Jedným z dôvodov bol aj fakt, že ruská armáda sa zamerala na ničenie ukrajinskej infraštruktúry, pričom často zasahovala aj civilné ciele.

„Tá hranica sa neustále posúva. Keď si zoberieme, aké zbrane dostávala Ukrajina na začiatku vojny a aké dostáva teraz, je to neporovnateľné. A to už sa hovorí aj o stíhačkách. Moskva hovorila o červenej čiare už v prípade dodania raketometov HIMARS. Na Západe postupne všetci pochopili, že ruské vyhrážky eskaláciou konfliktu sú plané,“ uviedol pre TVNOVINY.sk český vojenský a bezpečnostný analytik Lukáš Visingr. 

Ukrajina má nateraz prisľúbených 321 tankov

Ako prvá potvrdila dodanie svojich tankov Challenger 2 Veľká Británia, hovorí sa o 14 kusoch. Ukrajinci najviac stáli o nemecké Leopardy 2 - najrozšírenejšie tanky v armádach NATO, ktoré nemajú americký pôvod a sú menej náročné na údržbu.

Keďže ide o nemecké tanky a na dodanie je potrebné povolenie od krajiny pôvodu, čakalo sa na súhlas Berlína. Najväčší tlak v tomto smere na kancelára Olafa Scholza vyvíjalo Poľsko. Nemci svoj súhlas podmienili tým, že aj USA musí poskytnúť Ukrajine svoje tanky Abrams.

Washington nakoniec tento krok odobril, čím spustil reťazovú reakciu, ktorej výsledkom je, že západné tanky sa na Ukrajine skutočne objavia.

Najviac, 31 tankov M1A2 Abrams poskytnú Spojené štáty, Nemecko aj Poľsko dodajú zhodne po 14 kusov tankov Leopard 2A4. Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok vyhlásil, že okrem Leopardov jeho krajina poskytne Ukrajine aj ďalších 60 modernizovaných tankov PT-91 Twardy.

Zatiaľ posledným štátom, ktorý verejne oznámil zámer darovať Kyjevu tanky Leopard 2, je Kanada (4 kusy).

​Pri ďalších krajinách sa na definitívne potvrdenie čaká. Najmenej 20 tankov Leopard 2 je pripravené dodať Španielsko, ktoré pripustilo, že niektoré ešte budú musieť prejsť opravami a budú pripravené najneskôr do dvoch mesiacov.

Ukrajina môže počítať aj s 18 tankmi Leopard 2, ktoré má od Nemcov prenajaté Holandsko a chce ich pre tento účel odkúpiť.

Prečítajte si tiež:

​Poslednou krajinou, ktorá sa v prospech Kyjeva vzdá dvojciferného počtu (14 kusov) tankov Leopard 2 je Fínsko. Na definitívne potvrdenie sa čaká aj od Nórska (8 kusov), Dánska (6 kusov), Portugalska (4 kusy) či Švédska (neupresnený počet).

​Svoje ťažké tanky Leclerc by mohlo Ukrajine dodať Francúzsko, no zatiaľ je otázne, či by Ukrajina dokázala popri spomenutých obrnencoch zvládnuť prevádzku aj ďalšieho typu takéhoto vozidla.

Nie všetky krajiny verejne deklarujú, akú armádnu techniku Ukrajine dodávajú. Ukrajinský veľvyslanec vo Francúzsku Vadym Omeľčenko v piatok oznámil, že celkovo má Ukrajina prisľúbených 321 tankov. Dodal, že podmienky dodávok jednotlivých krajín sa líšia a Ukrajina túto pomoc potrebuje „čím skôr“.

Podľa Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie v Londýne by mohla zásadná zmena v pomere síl na bojisku nastať už od stovky dodaných moderných tankov tretej generácie. 

Kremeľ dodávky tankov bagatelizuje, expert hovorí o hrozbe

Kremeľ vo štvrtok vyhlásil, že rozhodnutie západných krajín poskytnúť Ukrajine moderné tanky znamená, že sú účastníkom konfliktu. Ruskí predstavitelia zároveň tento krok Západu bagatelizujú a tvrdia, že situáciu na bojisku to nezmení. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyhlásil, že americké tanky Abrams zhoria rovnako ako ostatné, len sú drahšie.

V ruskej štátnej televízii Rossija 1 si zo západných tankov vyslovene robili posmech a ukázali video so simuláciou, ako neslávne by dopadol ich stret s najlepšími ruskými tankmi T-90. Nemecké tanky Leopard 2 označili za „bezzubé mačky“ a v prípade amerických strojov hovoria o „dotlčených Abramsoch“. 

Aj zvnútra Ruska však v rozpore s postojom Moskvy zaznievajú hlasy, ktoré dodávky západných tankov Ukrajine neberú na ľahkú váhu.

Ruský vojenský expert Ruslan Puchov priznáva, že to dáva ruským zbrojárom neľahkú úlohu, pretože najmä kvalita amerických strojov Abrams prevyšuje všetky ostatné, pričom Moskve chýba dostatočné množstvo moderných protitankových zbraní.

„Tanky M1A2 Abrams sú dnes najlepšie tanky na svete z hľadiska kombinácie bojového potenciálu. Aj v exportných verziách variant Abrams M1A2 SEP v.2 výrazne prevyšuje akýkoľvek ruský sériovo vyrábaný tank,“ vysvetlil Puchov pre denník Moskovskij Komsomolec. Doplnil, že Abramsy prekonávajú aj nemecké Leopardy 2.

Lepšie senzory aj dlhšia životnosť posádky

Príchod západných tankov so silnejšími delami, modernými protitankovými strelami a lepšími systémami riadenia paľby, môže podľa ruského experta viesť k značnému zvýšeniu vzdialenosti tankových bitiek. „V takomto súboji sa môžeme ocitnúť v nevýhodných podmienkach,“ priznáva o ruských silách.

„Moderné západné tanky Abrams M1 aj Leopard 2 sú, čo sa týka senzorového vybavenia, lepšie vybavené ako drvivá väčšina ruských strojov s výnimkou T-90M. V praxi to znamená, že sú schopné efektívne zasahovať ciele na väčšiu vzdialenosť. V noci či za zlých poveternostných podmienok. To im dáva prvú obrovskú výhodu. Druhou je lepšie pancierovanie. Väčšina ruskej tankovej munície pritom nedokáže preraziť čelný pancier najlepších západných tankov,“ vysvetlil pre TVNOVINY.sk Visingr.

Analytik tiež upozorňuje, že Rusom chýbajú aj protitankové raketové systémy tretej generácie podobné Javelinom, ktoré by nedostatok prieraznejšej tankovej munície dokázali vykompenzovať.

Za ďalším výrazným nedostatkom ruských tankov stojí rozhodnutie konštruktérov, ktorí v snahe znížiť počet členov posádky aj výšku tanku navrhli vežu tak, aby sa delo nabíjalo automaticky.

Problémom je umiestnenie zásob munície, ktorá nie je dostatočne oddelená od priestorov pre posádku. Z ruských tankov sa tak po zásahu oveľa častejšie stáva smrtiaca pasca.

„Životnosť ruských tankistov je dosť obmedzená, a ruská armáda tak často prichádza aj o skúsené posádky. Rusi toto nikdy neriešili, lebo oni svoje tanky -"dizajnovali" ako spotrebný materiál,“ dodáva Visingr s tým, že pre západných konštruktérov bolo pri dizajnovaní tankov hlavnou prioritou prežitie posádky.

Leopardy chceli Ukrajinci najviac

Nemecký Leopard 2 je jedným z najrozšírenejších tankov sveta. V rôznych verziách sa ich vyrobilo 3600 a využíva ich 21 armád sveta.

Západonemecká armáda ho do výzbroje zaradila už v roku 1979, takže by sa mohlo zdať, že ide o konštrukčne veľmi starý tank. Realita je však taká, že postupné modernizácie z neho urobili zbraň, ktorá ide s dobou.

Pre výrobcu, nemeckú zbrojovku Krauss-Maffei, bola kľúčová verzia 2A4, ktorá sa vyrába od roku 1985 a dostala sa do výzbroje mnohých krajín NATO.

Náhradné diely a aj munícia sú ľahko dostupné a aj preto mala Ukrajina najväčší záujem práve o tento typ Leopardov. Medzi prisľúbenými západnými tankmi má najpočetnejšie zastúpenie. 

Prečítajte si tiež:

​Verzia 2A4 oproti tým predošlým priniesla najmä systém automatického riadenia paľby a vylepšenú, lepšie chránenú vežu.

Na Ukrajinu sa dostane aj menší počet kusov z verzie 2A6, ktorá má účinnejší kanón. Ten vznikol ako odpoveď na zbrane sovietskych tankov T-80 a modernizovaných T-72, ktoré súdobú výzbroj západných tankov prekonali. Okrem toho dostala verzia 2A6 prídavný pancier veže v tvare šípu.

Bojové nasadenie týchto tankov sme mohli vidieť najmä v Sýrii, kde ich používa turecká armáda. Okrem toho ich mali západné jednotky v Afganistane či v Kosove.

Tanky Abrams prevalcovali iracké T-72 

Spojené štáty sa k myšlienke nasadenia tankov Abrams M1 dlho stavali skepticky. Ak však chceli presvedčiť Nemecko, aby poslalo na Ukrajinu Leopardy 2, museli zmeniť postoj. Leopardy sú z pohľadu logistiky a údržby menej náročné. V Európe totiž majú Abramsy vo výzbroji iba Poliaci a najbližšia opravovňa týchto tankov sa nachádza v americkej Georgii.

Okrem komplikácií s údržbou je nevýhodou amerických strojov aj vysoká spotreba. Tieto nedostatky vyvažuje fakt, že ide o mimoriadne efektívne bojové vozidlo so špičkovou palebnou silou, výnimočnou odolnosťou a vysokou pohyblivosťou.

Prvýkrát boli nasadené vo Vojne v Perzskom zálive, kde sa osvedčili v bojoch proti irackým tankom sovietskej výroby T-72. Išlo o jednu z najväčších tankových bitiek v histórii a Američania v nej vďaka veľkej technologickej prevahe prišli iba o deväť z dvetisíc nasadených strojov Abrams M1A1.

„Abramsy sú nezastaviteľné beštie. Všade, kde sa objavili, zaznamenali spektakulárne úspechy. Keby som bol ruský tankista, tak by som sa skutočne bál,“ hovorí Visingr.

Armata nebude

Najpoužívanejším tankom v bojoch na Ukrajine na obidvoch stranách je tank druhej generácie T-72, ktorého prvá verzia vznikla ešte na začiatku 70. rokov a aj napriek modernizácii ide o zastaralé a menej spoľahlivé stroje.

Tie najstaršie majú až 40 rokov a podľa Ukrajincov sú v niektorých prípadoch potrebné tri dni opráv na jeden deň nasadenia v bojoch. Aj preto dúfajú, že od západných krajín dostanú do rúk techniku, ktorá bude od tej súčasnej spoľahlivejšia.

Rusi používajú aj tanky T-90, ktorých majú podľa rôznych odhadov od 750 do 1000 kusov, no šetria si ich na najdôležitejšie bitky. Straty totiž nie sú malé, podľa odhadov Rusko príde za každý deň vojny o 10 tankov.

Ruský tank T-14 Armata. Zdroj: shutterstock.com/Mikhail Semenov

​Rusko by teoreticky mohlo do bojov na Ukrajine nasadiť svoje najmodernejšie tanky T-14 Armata, ktoré sa, teda aspoň na papieri, schopnosťami vyrovnajú najlepším západným tankom. Realita je však taká, že vývoj týchto strojov stále prebieha a sprevádzajú ho mnohé problémy a odkladanie.

Veľmi kriticky sa na adresu tankov T-14 Armata vyjadril na proruskom vojenskom portáli Vojennoje obozrenije ruský autor Roman Skomorochov. V článku s titulkom „Armata nebude“ píše: „Armata sa dnes skutočne stala prezývkou, ktorá označuje buď dlhodobý stavebný projekt alebo márny pokus vytvoriť niečo od nuly,“.

Britské tajné služby tvrdia, že ruská armáda odmietla prevziať prvé tanky Armata pre problémy s motormi a infračerveným zobrazovacím zariadením. Doteraz bolo vyrobených iba niekoľko desiatok a všetko nasvedčuje tomu, že tento „zázračný tank“ sa ani nedostane do sériovej výroby.

Výcvik a logistika

Prvé západné tanky by sa na Ukrajine mali objaviť koncom marca, kedy by sa, teoreticky, mohla začať jarná ofenzíva, na ktorú sa pripravujú obidve strany konfliktu.

Ukrajinci tak majú iba dva mesiace na to, aby posádky týchto bojových vozidiel absolvovali výcvik, ktorý za normálnych okolností trvá aj rok. Dovtedy zrejme stihnú zvládnuť iba základy a niektoré veci sa tak budú učiť až priamo na bojisku.

„Výcvik trošku komplikuje fakt, že v ruských tankoch, ktoré používajú Ukrajinci, sú iba traja členovia posádky, zatiaľ čo v západných tankoch je navyše aj nabíjač,“ podotýka Visingr. 

Prečítajte si tiež:

​Dôležité bude aj to, ako novú situáciu zvládne Kyjev aj z pohľadu logistiky, ktorá sa spolu so zvyšujúcim počtom západných zbraňových systémov čoraz viac komplikuje.

„Dodať niekam pár tankov či zbraňových systémov, to nie je nič zložité. Vybudovať však celú podpornú sústavu (údržbu, opravy, dodávky náhradných dielov a munície - pozn. red.), ktorá to celé logistiky zabezpečuje, to už je niečo iné a môže to trvať mesiace. Mohli sme to vidieť napríklad pri HIMARS-och. Leopardy by mohli byť pripravené už na jar, Abramsy zrejme až v lete,“ dodal Visingr.

Začiatok jarnej ofenzívy môže oddialiť aj počasie. Ukrajincom by pomohlo, ak by nástup povestnej rasputice (rozbahnené cesty v dôsledku odmäku) po skončení mrazov prišiel neskôr. Vďaka tomu by získali viac času na zvládnutie všetkého, čo je potrebné pre efektívne nasadenie západných tankov. 

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o dodávkach západných tankov pre Ukrajinu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti