Petr Pavel alebo Andrej Babiš? Česi si vyberú nového prezidenta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Českej republike sa v piatok začne druhé kolo prezidentských volieb. Občania budú rozhodovať o tom, kto na Pražskom hrade vystrieda súčasnú hlavu štátu Miloša Zemana. Volebné miestnosti budú otvorené od 14.00 do 22.00 h. Hlasovanie bude pokračovať v sobotu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

O priazeň voličov sa v druhom kole uchádza český expremiér Andrej Babiš a vojenský generál vo výslužbe Petr Pavel. Obaja v prvom kole získali výrazne viac hlasov než ostatní kandidáti – Pavel 35,4 percenta a Babiš 34,9 percenta hlasov.

O tom, kto sa stane novým českým prezidentom, bude môcť rozhodnúť 8,3 milióna oprávnených voličov. Ako prví mohli v druhom kole prezidentských volieb hlasovať už v stredu ľudia, ktorí sú v izolácii pre covid. Záujem o tento spôsob voľby bol v porovnaní s prvým kolom dvojnásobný. Svoj hlas z auta odovzdalo 650 voličov, pred 14 dňami ich bolo 354.

Prečítajte si tiež:

​Voľby v zahraničí v plnom prúde

Vo štvrtok večer začali voľby na českých ambasádach v zahraničí. Ako prví dostali možnosť voliť Česi žijúci v Južnej Amerike. Na hlasovanie v zahraničí sa zaregistrovalo viac než 14.000 ľudí, pričom sa očakáva, že ďalšie tisícky občanov prídu voliť s voličskými preukazmi.

Predvolebné prieskumy avizujú vysokú volebnú účasť. Tá bola rekordná už v prvom kole, v ktorom hlasovalo viac než 68 percent oprávnených voličov. Rozdiely sú však v regiónoch – najmenej ľudí hlasovalo na severozápade krajiny, najviac v okolí hlavného mesta.

Prieskumy volebných preferencií publikované pred druhým kolom volieb favorizujú Petra Pavla pred Andrejom Babišom.

Prečítajte si tiež:

​Odborníčka na neverbálnu komunikáciu: Pavel je emočne úsporný, Babiš prekvapil zbožnými gestami

Kandidáti na českého prezidenta komunikujú odlišným spôsobom, no obidvom ich stratégia funguje. Generál Petr Pavel je emočne a mimicky úsporný, napriek tomu sú jeho emócie čitateľné. Expremiér Andrej Babiš je skúsený rečník a dokáže zrkadliť dav, čím si získava ľudí. V rozhovore so spravodajkyňou TASR zhodnotila vystupovanie oboch kandidátov odborníčka na neverbálnu komunikáciu profesorka Noemi Zárubová z Akadémie múzických umení v Prahe.

„Je to, ako keby sme porovnávali severský typ ľudí a temperamentných južanov,“ komentovala Zárubová rozdielnosť štýlu komunikácie Pavla a Babiša. „Pavel je človek, ktorý má minimálnu mimickú a emocionálnu škálu, ktorú dáva najavo, je úsporný. Ale keď sa naňho pozeráte, všetky emócie sú čitateľné,“ opísala vystupovanie vojenského generála vo výslužbe.

Z jeho komunikácie je podľa nej zjavné, že bol vojakom. „Ako rovno stojí, gestikuluje, aký je úsporný, má rovný pohľad, ako sa pozerá,“ vymenovala Pavlove črty pedagogička. „Jednoducho je tam ten vojenský charakter. To sa nevymaže. Keď sa niečo naučíte v 14 rokoch, tak v 61 rokoch nemôžete byť uvoľnený Don Juan,“ povedala Zárubová. Mnohí ľudia jeho pokojnú silu podľa nej vnímajú ako niečo, čo v tejto dobe potrebujú.

​Naopak, bývalý český premiér je vo svojom vystupovaní temperamentný, má výrazné gestá aj mimiku. Jeho komunikácia ľudí oslovuje, preto by sa podľa odborníčky nemala podceňovať. „Dokáže zrkadliť dav. Je to skúsený rečník, manipulátor, vyjednávač. Všetky tie úspechy, ktoré sú za ním, nespadli z neba. To je výsledok jeho práce a jeho komunikačných schopností," myslí si Zárubová. "Keď je medzi ľuďmi, je vrúcny a kontaktný,“ dodala.

​​Typické pre Babiša je, že keď sa dostane pod tlak, začne zvyšovať hlas a miestami hovorí slovenské slová či koncovky slov. „Keď je človek pod stresom, z podvedomia sa mu naraz vynorí to, čo mu je najviac vlastné,“ vysvetlila pedagogička s tým, že v prípade českého expremiéra je to materinská reč. „Je to jeho zvláštnosť. Prišiel na to, že to ľuďom neprekáža a berú to ako jeho autentický rys,“ povedala odborníčka.

Zárubová podotkla, že v poslednom čase svoje gestá trochu zmenil. „Gestikuloval zbožnými zopätými rukami, čo predtým nerobieval,“ upozornila pedagogička. Pripomenula, že expremiér pri sebe v posledných dňoch nosil sošku Pražského Jezuliatka, ktorú vždy ochotne ukázal. „Čiže on na to nie je sám, má oporu hore – to nám jasne naznačil,“ uviedla.

Emócie sú v neverbálnej komunikácii podľa odborníčky dôležité. Nie však tie, ktoré človek ukazuje, ale ktoré vzbudzuje. „Často vidíme na javisku herca, ktorý sa správa napríklad ako Petr Pavel, a javisko je emočne takzvane chladné, ale hľadisko je dojaté,“ dodala Zárubová.

Nový český prezident sa funkcie ujme 8. marca po inaugurácii vo Vladislavskej sále Pražského hradu.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 26.1.:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prezidentské voľby ČR 2023

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.