Ušiel od vagnerovcov a teraz žiada o azyl. Veliteľ opísal, ako táto žoldnierska skupina funguje

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bál sa o život, lebo videl, ako zabíjajú vlastných. Takto opísal posledné chvíle u vagnerovcov jeden z veliteľov, ktorý utiekol do Nórska. Jeho osud je teraz nejasný, pomáhajú mu však právnici.

Len nedávno svet obletela správa, že tento muž ušiel od obávanej súkromnej žoldnierskej armády a dostal sa až do Nórska. Tam ho najskôr zadržali, potom prepustili a napokon v krajine požiadal o azyl. Medzitým porozprával svoj príbeh.

„Zmluvu s vagnerovcami som podpísal v júli minulého roka a potom sme išli na Ukrajinu. Bol som veliteľ roty, a potom začali naberať rôznych väzňov z Ruska. A odvtedy sa situácia začala meniť,“ povedal Andrei Medvedev.

Väzni však nechceli bojovať a tak ich začali strieľať. Bývalý veliteľ sa potom rozhodol dezertovať. Rusko-nórske hranice prekročil na ďalekom severe. Po výsluchu nórskou políciou ho previezli na neznáme miesto, kde sa musí zdržiavať.

Prečítajte si tiež:

„Musel som to urobiť, pretože ma prenasledovali vagnerovci aj samotný zakladateľ Prigožin. Tiež ruská tajná služba. Hrozilo, že ma chytia, alebo zastrelia,“ dodal Medvedev.

Vagnerovcom sa na Ukrajine údajne darí. So zbraňou v ruke tam bojuje vraj až 50-tisíc mužov. Spojené štáty ich preto označili za národnú zločineckú organizáciu.

Zakladateľ skupiny Prigožin vyhlásil, že je to pravdepodobne najskúsenejšia armáda, aká dnes na svete existuje. Všetky úlohy plnia vraj samostatne.

Novinári na juhu Ruska objavili cintorín plný vagnerovcov. Na poli leží pod zemou najmenej 200 tiel bojovníkov, ktorí majú na hroboch jednoduché kríže so znakmi obávanej skupiny. Domáci obyvatelia potvrdili, že väčšinu z nich tvoria trestanci, ktorých pôvodne naverbovali.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti