Putin nariadil stiahnutie väčšiny ruských vojsk zo Sýrie

Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin, vpravo ruský minister obrany Sergej Šojgu počas spoločného rokovania v moskovsko
Zdroj: TASR

Podľa neho by to mohlo byť stimulom pre politické riešenie konfliktu v Sýrii.

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil v pondelok armáde stiahnutie hlavnej časti ruských ozbrojených síl zo Sýrie. Informovala o tom agentúra DPA. "Úloha, ktorú ministerstvo obrany a ozbrojené sily pred sebou mali, bola bezo zvyšku splnená," povedal Putin ministrovi obrany Sergejovi Šojgu.

"Preto nariaďujem ministrovi obrany začať so sťahovaním hlavnej časti našich jednotiek zo Sýrskej arabskej republiky," uviedol podľa agentúry TASS ruský prezident. Putin tiež dodal, že stiahnutie ruských vojsk by podľa neho mohlo byť stimulom pre politické riešenie konfliktu v Sýrii.

Putin hovoril s Obamom aj Asadom

Americký prezident Barack Obama hovoril v pondelok telefonicky s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o kríze v Sýrii a Putinovom oznámení o čiastočnom stiahnutí ruských síl z tejto krajiny. Oznámil to Biely dom. Obama privítal obmedzenie násilia v Sýrii od začiatku čiastočného prímeria. Zdôraznil však, že pokračovanie útočných operácií sýrskych vládnych síl môže ohroziť úsilie o mier, preto by podľa neho mala Moskva vyvinúť tlak na Damask, aby zastavil takéto akcie, informovali tlačové agentúry Reuters a AP.

Šéf Bieleho domu tiež vyzdvihol určitý pokrok pri doručovaní humanitárnej pomoci Sýrčanom, vyzval však na to, aby vládne sily umožnili jej neobmedzený prísun do oblastí, kde je potrebná. Prezidenti hovorili aj o "ďalších krokoch" pri uplatňovaní prímeria, pričom Obama tiež apeloval na to, aby Ruskom podporované sily dodržiavali inú dohodu o prímerí - na východe Ukrajiny, dodal Biely dom.

Podľa oznámenia Kremľa Putin Obamovi povedal, že ruské sily sa začnú sťahovať zo Sýrie, keďže tam splnili svoje "hlavné úlohy" v boji proti terorizmu. "Prezidenti vyzvali na zintenzívnenie procesu politického riešenia sýrskeho konfliktu a vyjadrili podporu pre rozhovory (pod záštitou) OSN medzi sýrskou vládou a opozíciou, začínajúce v Ženeve," dodal úrad ruského prezidenta.

S Putinom telefonicky hovoril aj sýrsky prezident Bašár Asad, ktorého kancelária oznámila, že obaja sa zhodli na obmedzení ruskej vojenskej prítomnosti. Rozhodnutie podľa vyhlásenia Damasku odráža "úspechy" armád oboch krajín pri boji proti terorizmu v Sýrii a opätovnom nastoľovaní mieru v kľúčových oblastiach krajiny.

Sýrska armáda v separátnom vyhlásení krátko na to uviedla, že bude pokračovať v operáciách proti militantnej skupine Islamský štát (IS), Frontu an-Nusra a ďalších teroristických organizáciám "rovnakým tempom" ako doposiaľ.

Zástupcovia sýrskej opozície reagovali na ruské oznámenie s veľkými pochybnosťami, napísala agentúra DPA. "Musíme počkať, aký rozsiahly tento odsun bude a aký bude jeho časový rámec," uviedol v Ženeve hovorca Vyššieho rokovacieho výboru (HNC), zastrešujúceho zoskupenia opozičných skupín. "Ruské pozemné jednotky nie sú rozhodujúce, pretože v Sýrii prakticky ani nepôsobia," dodal s tým, že situácia v Sýrii by sa zásadne zmenila až vtedy, keby Rusko zastavilo svoje letecké útoky.


MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti