Vrah dvoch slovenských horolezcov dostal v Pakistane trest smrti

Zavraždení horolezci Anton Dobeš a Peter Šperka
Zdroj: TVMarkíza

Počas teroristického útoku z roku 2013 zomreli aj Slováci Peter Šperka a Anton Dobeš.

Pakistanský súd odsúdil na trest smrti Irfána Uláha, ktorý je zodpovedný za vraždu skupiny horolezcov. Okrem neho si vypočulo verdikt súdu aj ďalších dvanásť ľudí, ktorí páchali teror, útočili na školy, letisko, policajtov aj civilistov, píše tn.cz.

Incident sa stal 23. júna 2013 na úpätí deviatej najvyššej hory sveta Nanga Parbat v Pakistane. Medzinárodná skupina horolezcov táborila 4200 metrov nad morom, keď ich prepadla skupina šestnástich teroristov Talibanu.

Okrem dvoch Slovákov Petra Šperku a Antona Dobeša zomreli aj horolezci z Číny, Litvy, Nepálu, Ukrajiny a USA. Z celej výpravy sa zachránil len čínsky horolezec a jeden z Litvy, ktorý mal šťastie a v tom čase sa nenachádzal v tábore. Teroristi sa prezliekli za policajtov a keď tábor obsadili, zabili desať zahraničných horolezcov a ich pakistanského sprievodcu.

Dôvodom ich útoku mala byť pomsta za smrť talibanského šéfa, ktorý zomrel pri útoku bezpilotného lietadla o mesiac skôr. Podľa pakistanskej komisie nebolo cieľom teroristov vraždiť, ale horolezcov chceli uniesť.


NANGA PARBAT/tn.cz

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti