YouTuber vrátil zrak tisícke ľudí, ktorí oslepli v dôsledku sivého zákalu. Všetkým zaplatil operácie

YouTuber vrátil zrak tisícke ľudí, ktorí oslepli v dôsledku sivého zákalu. Všetkým zaplatil operácie
Žene vrátila zrak operácia sivého zákalu. Zdroj: Reprofoto: YouTube

Americký YouTuber Jimmy Donaldson (24) alias MrBeast, ktorý je považovaný za najväčšieho filantropa na najsledovanejšej videoplatforme sveta, vrátil zrak 1000 ľudí, ktorí si nemohli dovoliť zaplatiť za operáciu sivého zákalu.

Donaldson na svojom YouTube kanáli v sobotu zverejnil dojímavé video s reakciami ľudí, ktorí po operácii prvýkrát otvorili oči. Niektorí predtým v dôsledku sivého zákalu prišli o zrak úplne, ďalších delilo od slepoty veľmi málo.

Väčšinou išlo o ľudí bez domova alebo z najchudobnejších pomerov. Išlo o medzinárodnú akciu - medzi šťastlivcami boli okrem Američanov aj ľudia z Mexika, Jamajky, Hondurasu, Brazílie, Indonézie, Vietnamu, Namíbie a Kene. Presne tisíc ľudí absolvovalo operácie v priebehu troch týždňov. 

Jednoduchý chirurgický zákrok mení životy ľudí

Odhaduje sa, že na svete je približne 200 miliónov ľudí, ktorí prišli o zrak alebo čiastočne oslepli v dôsledku sivého zákalu. Ich problém pritom spoľahlivo vyrieši operácia, ktorá trvá iba 10 minút.

Jedinou možnosťou odstránenia sivého zákalu je chirurgický zákrok. Je to však nenáročná operácia, po ktorej sa rýchlo zotavíte a vrátite ku každodenným činnostiam. Vykonáva sa ambulante, pri plnom vedomí a v lokálnej anestézii, ale jej priebeh nevnímate ani nepociťujete.

Charitatívna akcia odštartovala v meste Jacksonville na Floride a odštartoval ju oftalmológ Jeff Levenson, ktorý niekoľko dní od 7 hod. ráno do 18.00 hod večer operoval ľudí z okolia. Levenson sa do projektu rozhodol zapojiť aj preto, že on sám trpel sivým zákalom.

„Počas prvých dní po operácii som bol v šoku z toho, aký bol svet zrazu rozjasnený, živý a krásny,“ povedal oftalmológ pre CNN, ktorý sa priznal, že keď ho Donaldson telefonicky kontaktoval, najskôr mal chuť položiť telefón, no teraz je rád, že to neurobil.

Levenson spomína, že väčšina ľudí, ktorým Donaldson zaplatil operáciu, najskôr nechcela uveriť, že pre nich nejaký cudzí človek je ochotný urobiť takú skvelú vec. Oftalmológ teraz dúfa, že video, ktoré si na YouTube pozreli desiatky miliónov ľudí inšpiruje ďalších.

MrBeast podporuje charity, nemocnice aj začínajúcich YouTuberov

Jimmy Donaldson, ktorého nielen internetový svet pozná pod prezývkou MrBeast, si za niekoľko rokov vytvoril na YouTube gigantickú komunitu fanúšikov a priaznivcov. Každé jedno video z jeho dielne dosahuje desiatky miliónov videní, za čo vďačí najmä osobitému obsahu.

Donaldson finančne podporuje charity, nemocnice, ale aj začínajúcich YouTuberov. Medzi jeho primárne podporujúce činnosti patria aj nadácie na vysádzanie stromov, ochranu oceánov a čistenie pobreží, vďaka čomu si v spoločnosti získal veľký obdiv.

YouTuberi MrBeast a Mark Rober. Zdroj: Profimedia.sk

​Jeho iniciatíva „Team Trees“ už napríklad dokázala vyzbierať 23,5 milióna dolárov a vysadiť rovnaké množstvo stromov.

Aj vďaka svojej popularite, ktorú potvrdzuje aj 130 miliónov sledovateľov na YouTube, má dnes Donaldson rôzne výhodné spolupráce s firmami, ktoré aj za drobnú reklamu vo videu investujú státisíce dolárov.

Pozrite si našu staršiu reportáž z minulého roku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne siete

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.