Kanadský kardinál bol viackrát obvinený zo zneužívania, z funkcie obstúpil pre vysoký vek

Kanadský kardinál bol viackrát obvinený zo zneužívania, z funkcie obstúpil pre vysoký vek
Pápež František sa rozpráva s kardinálom Marcom Ouelletom. Zdroj: Profimedia

Kanadský kardinál Marc Ouellet, ktorý bol viackrát obvinený zo sexuálneho zneužívania, odstúpil z funkcie prefekta Kongregácie pre biskupov. Oznámil to v pondelok Vatikán.

Ouellet (78) odstúpil zo svojej funkcie pre vysoký vek. Pápež František „prijal predloženú rezignáciu, pretože (kardinál) dosahuje vekový limit", uviedol Vatikán vo vyhlásení.

Ako prefekt Kongregácie pre biskupov riadil Ouellet vatikánsky úrad zodpovedný za výber kandidátov na biskupov pre pápeža. Na tomto poste ho nahradí americký biskup Robert Francis Prevost.

Prečítajte si tiež:

Obvinenia popiera

Ouellet bol v minulosti považovaný za silného kandidáta na pápežský stolec. No jedna zo stážistiek ho obvinila, že ju medzi rokmi 2008 a 2010, keď bol quebeckým arcibiskupom, zneužíval.

Vlani v auguste sa jeho meno objavilo aj v hromadnej žalobe zameranej proti 80 členom duchovenstva quebeckej arcidiecézy. Ouellet všetky obvinenia poprel.

Vlani v decembri tiež uviedol, že podal žalobu za ohováranie na ženu, ktorá ho zo zneužívania obvinila, „aby očistil svoju povesť".

 Okrem toho čelí Ouellet aj druhej súdnej sťažnosti, ktorú proti nemu vzniesla v roku 2020 taktiež žena, čo potvrdila v pondelok aj quebecká diecéza. Sťažnosť posunuli aj Vatikánu, uviedol pre AFP hovorca diecézy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.