Spojené štáty Ukrajine nepošlú stíhačky. Dve krajiny ich dodávku zvažujú

Spojené štáty Ukrajine nepošlú stíhačky. Dve krajiny ich dodávku zvažujú
Stíhačka F-16 - ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Ali _Cobanoglu

Spojené štáty Ukrajine na obranu pred ruskými silami nedodajú bojové stíhačky F-16. Vyhlásil to v pondelok americký prezident Joe Biden. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Šéf Bieleho domu Biden na otázku novinárov, či podporuje poslanie stíhačiek typu F-16 ukrajinským silám, odpovedal „Nie“.

Biden tiež oznámil, že plánuje uskutočniť návštevu Poľska, avšak presný termín zatiaľ neohlásil. „Chystám sa ísť do Poľska. Ešte však neviem kedy,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Poľsko aj Francúzsko dodávku stíhačiek nevylučujú

Vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak v pondelok naznačil, že Poľsko vysiela pozitívne signály ohľadom možnej dodávky stíhačiek F-16 na Ukrajinu.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki však zdôraznil, že akékoľvek rozhodnutie o posilnení obranyschopnosti Ukrajiny musí byť prijaté v plnej koordinácii so spojencami zo Severoatlantickej aliancie.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tiež nevylúčil dodanie lietadiel F-16, zdôraznil však, že musí byť splnených viacero podmienok.

Ukrajina v uplynulých dňoch zvýšila úsilie o získanie stíhačiek od západných spojencov. Žiada o nich krátko po tom, ako USA a Nemecko oznámili, že Ukrajine dodajú moderné tanky Abrams a Leopard.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o aktuálnom dianí na vojnou zmietanej Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti