Savčenkovú odsúdili na 22 rokov väzenia. Ukrajina za jej výmenu ponúka dvoch Rusov

 Na snímke ukrajinská pilotka Nadija Savčenková.
Zdroj: TASR/AP

Ruský súd označil ukrajinskú pilotku Nadiju Savčenkovú za vinnú zospoluúčasť na vražde dvoch ruských novinárov

Na 22 rokov väzenia odsúdil dnes ruský súd ukrajinskú pilotku Nadiju Savčenkovú za spoluúčasť na vražde dvoch ruských novinárov, ku ktorej došlo v lete roku 2014 na východe Ukrajiny, pokus o vraždu a nezákonné prekročenie hraníc s Ruskom.

Tesne pred vynesením rozsudku sudca v Donecku v Rostovskej oblasti na juhu Ruska pojednávanie nakrátko prerušil, pretože Savčenková v súdnej sieni spustila ponášku na ukrajinskú ľudovú pieseň, ktorá sa zvyčajne spieva na svadbách a v ktorej namiesto obvyklých slov o vlasoch spievala: "Ó, sudcovia, sudcovia, za čo ma súdite." Svojím spevom prerušila čítanie rozsudku a sudca následne vyhlásil prestávku.

Savčenková sa môže polepšiť len v podmienkach izolácie od ľudí

Ešte pred prerušením sudca uviedol, že Savčenková sa môže polepšiť len v podmienkach izolácie od ľudí, čím de facto vylúčil, že by mohla dostať podmienečný trest. Prokuratúra pre ňu vo svojej záverečnej reči žiadala 23 rokov odňatia slobody.

Súd dnes od rána pokračoval v čítaní rozsudku, pričom oznámil, že neuznáva Savčenkovej imunitu, ktorú má ako poslankyňa ukrajinského parlamentu a Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Odmietol aj alibi Savčenkovej, ktoré potvrdila aj jej sestra Vera. Podľa ich tvrdenia Savčenková nemá nič spoločné so smrťou ruských novinárov. Súd v tejto súvislosti poukázal na výpovede svedkov v Savčenkovej neprospech.

Útok vyvolal v Rusku veľké pobúrenie

Súd však dnes oznámil, že zrušil obvinenie voči Savčenkovej vo veci ostreľovania civilistov v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Obžaloba počas procesu tvrdila, že Savčenková ako príslušníčka provládneho pluku Ajdar, pôsobiaceho v Luhanskej oblasti, naviedla 17. júna 2014 mínometné strely na civilistov, medzi ktorými bola aj trojica ruských občanov.

Útok, ktorý si vyžiadal životy dvoch ruských novinárov - Igora Korneľuka a Antona Vološina -, vyvolal v Rusku veľké pobúrenie. Ukrajinská armádna dôstojníčka a bývalá pilotka Savčenková akýkoľvek podiel na usmrtení novinárov od začiatku popiera.

Ukrajina ponúkla výmenu dvoch Rusov za odsúdenú Savčenkovú

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ponúkol dnes Moskve na výmenu za odsúdenú ukrajinskú pilotku Nadiju Savčenkovú dvoch Rusov, ktorých Ukrajinci zajali v boji so separatistami na východe Ukrajiny a súdia ich v Kyjeve.

Podľa tlačovej agentúry AP urobil túto ponuku ihneď nato, ako dnes ruský súd odsúdil Savčenkovú na 22 rokov väzenia za spoluúčasť na vražde dvoch ruských novinárov, ku ktorej došlo v lete roku 2014 na východe Ukrajiny, pokus o vraždu a nezákonné prekročenie hraníc s Ruskom.

Súd dnes oznámil, že neuznáva Savčenkovej imunitu, ktorú má ako poslankyňa ukrajinského parlamentu a Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Odmietol aj alibi Savčenkovej, ktoré potvrdila aj jej sestra Vera.

Savčenková ešte pred vynesením rozsudku vyhlásila, že sa nebude odvolávať. Podľa médií dúfa, že zrieknutím sa odvolania urýchli svoju výmenu za Rusov uväznených na Ukrajine. Znemožnila by si tým však prípadné napadnutie rozsudku na Európskom súde pre ľudské práva.

DONECK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti