Vedci objavili nový agresívny vírus HIV

Vírus HIV

AIDS sa rozvinie o polovicu rýchlejšie.

Švédski vedci objavili nový agresívny vírus HIV s označením A3/02, ktorý je spojením dvoch najbežnejších kmeňov v africkom štáte Guinea- Bissau. „U jednotlivcov, ktorí sa nakazia novou skombinovanou formou vírusu, sa vyvíja AIDS do piatich rokov, čo je zhruba dva až dva a pol roka rýchlejšie ako u niektorého z doterajších kmeňov," povedala Angelica Palm, jedna z vedkýň.

„Existujú štúdie, ktoré naznačujú, že kdekoľvek vznikne takzvaný rekombinant, je silnejší alebo agresívnejší než rodičovské kmene. Dobrou správou je, že zatiaľ, pokiaľ vieme, v súčasnosti dostupné lieky účinkujú rovnako na všetky rôzne typy alebo varianty," dodala Palm.

Na svete je 35,5 milióna ľudí nakazených vírusom HIV. Ten ničí imunitný systém. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) mapuje začiatkom 80. rokov minulého storočia okolo 25 miliónov úmrtí. Liečba pomáha ľuďom žiť dlhšie a odsúva príznaky choroby, ale nelieči ju.

ŠVÉDSKO/al

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti

ONLINE: Podľa Medvedeva by zásah na Kryme zo strany krajiny NATO znamenal 3. svetovú vojnu ON-LINE
  • Akýkoľvek zásah súvisiaci so situáciou na polostrove Krym zo strany členského štátu Severoatlantickej aliancie sa rovná vyhláseniu vojny Rusku, ktorá by mohla viesť až k tretej svetovej vojne.

  • Ruské straty k dnešnému dňu. Ich sily v pondelok prišli o ďalších 250 vojakov, 15 tankov, 1 helikoptéru, 17 armádnych vozidiel a jeden systém protivzdušnej obrany.

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v svojom nočnom prejave medzinárodné spoločenstvo,…