Slovenskí europoslanci v liste vyzvali von der Leyenovú, aby preverila prípad Jozefa Chovanca

Slovenskí europoslanci v liste vyzvali von der Leyenovú, aby preverila prípad Jozefa Chovanca
Zdroj: www.demorgen.be/TVnoviny.sk

Jedenásti slovenskí europoslanci vo štvrtok zaslali list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a komisárovi pre spravodlivosť Didierovi Reyndersovi a vyzvali ich, aby sa zaoberali prípadom úmrtia Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku.

Rozhodnutie tamojšej prokuratúry, že v prípade nebude nikoho stíhať, označujú europoslanci za neprijateľné. Informuje spravodajca TASR.

Prečítajte si tiež:

List iniciovala poslankyňa Miriam Lexmann (KDH) a podpísali sa podeň aj poslanci Monika Beňová (Smer-SD), Vladimír Bilčík (SPOLU), Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá), Robert Hajšel (Smer-SD), Martin Hojsík (Progresívne Slovensko), Eugen Jurzyca (SaS), Peter Pollák (OĽANO), Michal Šimečka (Progresívne Slovensko), Ivan Štefanec (KDH) a Michal Wiezik (Progresívne Slovensko).

„Vyšetrovanie sprevádzajú rozporuplné kroky. Tým najnovším je nestíhať za jeho smrť nikoho. Znovu sa obraciame na predsedníčku Európskej komisie a komisára pre spravodlivosť, aby sa eurokomisia týmto prípadom zaoberala tak, ako to prisľúbila. Opätovne žiadame, aby tento prípad zahrnula do pravidelného monitorovania stavu právneho štátu v Belgicku,“ vysvetlila Lexmann.

Lekársky posudok o zraneniach spochybnil súdny znalec

Slovenskí europoslanci okrem iného upozornili, že posudok súdnych znalcov, podľa ktorého Chovanec zomrel na zranenia, ktoré si spôsobil sám, bol spochybnený ďalším súdnym znalcom, ako aj príbuznými obete. Upozornili aj na sporné procesné rozhodnutia vrátane ignorovania svedka zatýkania Chovanca v lietadle.

Poslanec Ivan Štefanec (KDH) minulý týždeň požiadal Európsky parlament (EP), aby sa týmto prípadom osobitne zaoberal.

Prečítajte si tiež:

„Je neuveriteľné, že belgická prokuratúra nechce nikoho stíhať. V minulosti som so znepokojením sledoval pomalý priebeh vyšetrovania a vyvíjal iniciatívu na jeho urýchlenie, teraz so znepokojením sledujem ďalší vývoj a chcem, aby sa tým zaoberal europarlament. Neprístojné správanie sa belgickej polície, vrátane dvíhania ruky v podobe nacistického pozdravu, nemôže ostať nepotrestané,“ odkázal.

V prípade sa angažovali aj europoslanci z ďalších krajín

Desiatky europoslancov z rôznych členských krajín EÚ a politických skupín oficiálne vyzvali eurokomisiu na monitorovanie vyšetrovania tohto prípadu ešte v roku 2020. Správanie sa policajtov voči Chovancovi v cele predbežného zadržania označili za šokujúce a neľudské.

Lexmann na tento prípad upozornila stovky ďalších europoslancov v stredu (1. februára) v pléne EP v Bruseli. „Ako je možné, že v centre EÚ, kde úzkostlivo sledujeme čo i len náznaky porušenia právneho štátu, sa prijme rozhodnutie, ktoré sa javí byť v príkrom rozpore so spravodlivým zaobchádzaním a právom na spravodlivý proces?“ uviedla vo svojom vystúpení.

Jozef Chovanec zomrel 23. februára 2018 po zatknutí belgickou federálnou políciou na bruselskom letisku Charleroi a následnom kontroverznom zákroku policajtov v cele predbežného zadržania.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti