Pomôžu im poraziť Rusov alebo sa priblížime k jadrovému konfliktu? Poľsko chce poslať Ukrajine stíhačky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pomôžu im poraziť Rusov alebo sa priblížime k jadrovému konfliktu? Už aj Poliaci hovoria o dodávkach stíhačiek na Ukrajinu.

Poslať by tam mohli svoje výkonné stroje americkej výroby. Vojenský analytik odhaduje, že moderné stíhačky by Ukrajine výrazne pomohli.   

Stíhačky z Európy

Vo svojej flotile ich majú presne 46. Poliakom by nerobilo problémy, ak by ich stíhačky F-16 odleteli na Ukrajinu. Otvorene o tom prehovoril poľský premiér. Mateusz Morawiecki povedal, že ak by o takomto kroku rozhodlo NATO ako celok, bol by za poslanie týchto bojových stíhačiek.

Premiér Morawiecki sa tak pridáva do koalície k Pobaltiu, Holanďanom a Francúzom. Tí všetci si takúto pomoc teoreticky vedia predstaviť. 

Vojenský analytik Andrej Žiarovský uznáva, že je niečo podobné v najbližších mesiacoch možné. „Aj tanky boli pomerne dlhú dobu odmietané a nastala situácia, že momentálne je len otázkou času, kedy bude táto zbraň dodaná Ukrajine,“ podotýka.

Prečítajte si tiež:

Zatiaľ nejde o možnosť

Západ má ale obavy, že dodávky stíhačiek by ešte viac mohli vyprovokovať Rusov a konflikt by sa mohol vyhrotiť

„Každý deň, každý týždeň bude prezident Biden a jeho tím sedieť v Oválnej pracovni a rozmýšľať, ako ešte pomôcť Ukrajine, ale takým spôsobom, aby to neviedlo k priamej konfrontácii s Ruskom,“ tvrdí zahraničný analytik.

Stíhacie bombardovacie lietadlá by mohli podľa Žiarovského zmeniť dynamiku tejto vojny.

V hre ale nie sú iba stíhačky zo západnej Európy alebo Spojených štátov. Napríklad Poliaci, ako aj naša armáda, majú aj staré Sovietske Migy-29.

Práve s nimi majú Ukrajinci aj bojové skúsenosti, takže by sa ich piloti nemuseli preškoľovať. Vojenský analytik ale hovorí, že naše Migy by Ukrajincom výrazne nepomohli „Majú veľmi obmedzenú schopnosť útoku proti pozemným cieľom,“ hovorí Žiarovský a označuje ich za zastaralé stroje.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti