Za februárovú zrážku vlakov v Bavorsku môžu výpravcovia

Záchranári na snažia pomôcť uväzneným cestujúcim po zrážke vlakov v nemeckom Bad Aiblingu.
Zdroj: TASR/AP

Zomrelo tam 11 ľudí a 85 bolo zranených.

Dve fatálne pochybenia miestneho výpravcu zavinili, že pri čelnej zrážke vlakov v bavorskom Bad Aiblingu 9. februára zomrelo 11 ľudí a 85 ďalších utrpelo vážne zranenia. Voči výpravcovi, ktorý podľa vyšetrovateľov poslal zlý signál a otvoril jednokoľajnú trať pre protiidúce vlaky, sa začalo trestné stíhanie. Nemecké médiá o tom informoval bavorský minister vnútra Joachim Herrmann.

Podľa dnešného vydania denníka Bild povedal, že výpravca si uvedomil svoju chybu a pokúsil sa rušňovodičov varovať rádiom, „ale stlačil zlý gombík, možno preto, že bol nervózny". Jeho varovanie tak namiesto tých, ktorým bolo určené, počuli ďalší výpravcovia. Muž potom varovanie zopakoval, „tentoraz stlačil správny gombík, ale už bolo neskoro", citovala ho tlačová agentúra AP.

Zdroj: TASR/AP

„Bol to mimoriadne tragický sled dvoch pochybení," povedal Herrmann. Výpravca Michael P. (39) teraz čelí obvineniu zo zabitia pre hrubú nedbanlivosť. Oba vlaky, vrátane brzdových systémov, boli v deň tragickej zrážky úplne v poriadku. Uvedená čelná zrážka sa zaradila medzi najhoršie železničné nehody v Nemecku. Zahynuli pri nej štyria rušňovodiči a siedmi cestujúci.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bavorsko

Dôležité udalosti