Belgičan celý život zbiera tanky. Ukrajine by dokázal pomôcť viac ako niektoré krajiny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemá rád, keď ho nazývajú obchodníkom so zbraňami. Vlastní pritom plný hangár použitých tankov na predaj.

Ukrajinskej armáde by jeho zbierka vojenskej techniky pomohla viac, ako dary niektorých krajín od začiatku invázie. 

Belgicko tanky nemá, Belgičan áno

Chladný sklad vo východnom Belgicku ukrýva poklady zvláštneho zberateľa. Počas celého svojho života vykupuje zbrane a tanky nemeckej výroby.

„Tu máme slávny tank Leopard jeden. Je to verzia A5. Sú k dispozícií, ak by ich niekto chcel,“ hovorí zberateľ Freddy Versluys.

A práve pre tieto ťažké obrnené vozidlá sa v uplynulých dňoch dostal do centra pozornosti. Zapojil sa totiž do verejnej súťaže o ich vyslanie na Ukrajinu. Belgicko sa pritom k výzve Západu oficiálne nepridalo.

A to z pragmatického dôvodu – nemá žiadne tanky. Posledných 50 kusov predalo tamojšie ministerstvo obrany pred piatimi rokmi práve tomuto zberateľovi.

Prečítajte si tiež:

Vraj si za ne pýta veľa

„Možno si poviete, že som vizionár, ale nie nie. Stále sú krajiny, ktoré vlastnia aj Leopardy jeden, takže som v ich kúpe videl potenciál,“ opisuje Versluys.

S belgickou vládou vraj diskutoval o možnosti spätného odkúpenia Leopardov a ich poskytnutí Ukrajine. Stroskotalo to ale na údajne prestrelených cenách.

„Tanky, ktoré sme predali po 10 – 15 000 eur, ponúka teraz za neprimerané ceny, napriek tomu, že sú nefunkčné. 500-tisíc by stálo iba vybavenie na ich rekonštrukciu,“ tvrdí belgická ministerka obrany Ludivine Dedonder.

„Má o to záujem veľa vlád, volali mi z Británie, Švédska, aj samotnej Ukrajiny. Dopyt je vysoký a nie je pravda, že by cena bola prehnaná, na mnohých stačí vymeniť riadiaci systém paľby, alebo zameriavače. Najnákladnejší je azbest v motore,“ hovorí zvláštny zberateľ.

Zdroj: TV Markíza

Tento spor o Leopardy medzi zberateľom a vládou je pritom zrkadlom toho, akej situácii čelí Európa, keď chce po takmer roku intenzívnych bojov pomáhať Ukrajine.

Žiadané sú zbrane a technika, ktoré štáty pred rokmi vyradili ako zastarané a mnohé sú tak v rukách súkromníkov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti