Stal sa najstarším psom, aký kedy žil. S narodením Bobiho sa spája dojímavý príbeh

Stal sa najstarším psom, aký kedy žil. S narodením Bobiho sa spája dojímavý príbeh
Bobi (30) - najstarší pes sveta. Zdroj: YouTube/ Guiness world records

Padol bradatý rekord, ktorý vydržal 84 rokov. Bobi, ktorý sa narodil 11. mája 1992, je s vekom 30 rokov a 268 dní najstarším psom, aký kedy žil, informuje portál BBC.

Rekordný zápis už oficiálne potvrdila Guinessova kniha rekordov na základe portugalskej databázy domácich zvierat (SIAC), v ktorej ho majitelia zaregistrovali v roku 1992.

Prvenstvo doteraz patrilo austrálskemu dobytkárskemu psovi s menom Bluey (1910-1939), ktorý sa dožil 29 rokov a 5 mesiacov.

Pes Bobi je čistokrvný Rafeiro do Alentejo, čo je plemeno strážneho psa dobytka, ktorý sa dožíva priemerne 12 až 14 rokov. Celý svoj život prežil s jednou rodinou vo vidieckej dedine Conqueiros neďaleko portugalského meste Leiria.

Bobi je vzhľadom na svoj vek už menej aktívny a chôdza je preňho náročná. Zrak mu už neslúži tak ako kedysi a často pri chôdzi naráža do prekážok. Častejšie odpočíva a po jedle si rád ľahne do svojho pelechu. Zvyšok času trávi na dvore so svojimi zvieracími kamarátmi, medzi ktorými je aj mačka.

S výnimkou príhody, keď ho museli v roku 2018 hospitalizovať po kolapse spôsobenému dýchacími ťažkosťami, prežil Bobi bezproblémový život. Jeho majiteľ  Leonel Costa (38) si myslí, že za jeho dlhovekosťou je okrem génov (matka Gira sa dožila 18 rokov) aj pokojné prostredie na vidieku.

Veľa nechýbalo a jeho život sa mohol skončiť krátko po narodení

Bobi sa narodil v prístavbe, v ktorej rodina skladovala drevo. Spoločne s ním prišli na svet aj jeho traja súrodenci. Keďže išlo o farmu, na ktorej sa starali o veľké množstvo zvierat, šteniatka čakal smutný osud, otec rodiny sa ich rozhodol zbaviť.

„Môj otec bol poľovník a vždy sme mali veľa psov. V tom čase, žiaľ, považovali starší ľudia, ktorí nemohli mať doma viac zvierat, za normálne pochovať zvieratá v diere, aby neprežili,“ vysvetlil Leonel Costa. ktorý mal vtedy 8 rokov.

Prečítajte si tiež:

​Deti boli niekoľko dní smutné, no všimli si, že fenka Gira aj naďalej navštevovala prístavbu, kde sa jej šteniatka narodili. Rozhodli sa teda ísť za ňou a objavili tam Bobiho, ktorý sa vyhol rovnakému osudu ako jeho súrodenci.

Leonel a jeho bratia sa to rozhodli držať v tajnosti niekoľko týždňov až do momentu, keď Bobi otvorí oči

„Vedeli sme, že keď pes otvorí oči, moji rodičia ho už nebudú chcieť pochovať,“ vysvetlil Leonel. Zvyčajne totiž trvá približne jeden až dva týždne, kým novonarodené šteniatka otvoria oči. Aj keď boli rodičia nahnevaní, Bobiho si nakoniec nechali.

V Austrálii objavili rekordne veľkú ropuchu. Viac sa dozviete v priloženom videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Psy

Dôležité udalosti