Nad USA nelieta špionážne zariadenie, ale výskumné, tvrdí Čína. Vychýlilo sa vraj z kurzu

Nad USA nelieta špionážne zariadenie, ale výskumné, tvrdí Čína. Vychýlilo sa vraj z kurzu
Zdroj: TV Markíza

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že balón, ktorý sa pohybuje nad územím Spojených štátov, je civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely.

Podľa USA ide o čínsky špionážny balón.

Vo vyhlásení čínskeho ministerstva sa uvádza, že zariadenie má obmedzenú schopnosť riadenia a vplyvom vetra sa „vychýlilo zo svojho plánovaného kurzu".

Chceli ho zostreliť

Čína podľa rezortu vyslovila ľútosť nad jeho neúmyselným vstupom do amerického vzdušného priestoru.

O pohybe balóna nad severnou časťou Spojených štátov vo štvrtok ako prvý informoval americký Pentagón. Podľa neho ide zrejme o výškový špionážny balón patriaci Číne, ktorý zhromažďuje informácie o citlivých lokalitách v USA.

Spozorovali ho napríklad nad americkým štátom Montana, kde sa nachádza jedna z troch základní v USA, kde sú umiestnené strategické rakety.

Pentagón sa balón rozhodol nezostreliť pre obavy zo zranenia ľudí na zemi.

Prečítajte si tiež:

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v dôsledku incidentu s balónom odložil plánovanú návštevu Číny, ktorá sa mala uskutočniť 5. – 6. februára. K náhlemu rozhodnutiu prišlo len niekoľko hodín predtým, ako mal Blinken odcestovať z Washingtonu do Pekingu.

Nemenovaní predstavitelia pre AP uviedli, že Blinken a americký prezident Joe Biden sa rozhodli, že v tejto chvíli bude najlepšie cestu odložiť.

Pozrite si reportáž o tom, čo zvažovali v súvislosti s balónom v USA:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti