GALÉRIA A VIDEO: USA zostrelili nad Atlantickým oceánom čínsky špionážny balón. Čína sa už vyhráža odvetou

GALÉRIA A VIDEO: USA zostrelili nad Atlantickým oceánom čínsky špionážny balón. Čína sa už vyhráža odvetou
Zostrelený balón padá k zemi. Zdroj: Travis Huffstetler Photography via AP

Spojené štáty zostrelili v sobotu čínsky špionážny balón nad Atlantickým oceánom. Momentálne prebieha v teritoriálnych vodách USA operácia na zozbieranie jeho trosiek, informuje agentúra AP. 

Čína vyjadrila nespokojnosť so zostrelením balóna nad USA

Čína v nedeľu odsúdila rozhodnutie Pentagónu zostreliť údajný čínsky špionážny balón letiaci nad územím Severnej Ameriky a obvinila Spojené štáty z "jasne prehnanej reakcie a vážneho porušovania medzinárodných praktík". TASR informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

"Čína vyjadruje silnú nespokojnosť a protest proti použitiu sily zo strany Spojených štátov s cieľom útoku na civilnú vzducholoď bez posádky," uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo zahraničných vecí. Ako dodalo, Peking si "vyhradzuje právo na vykonanie ďalších nevyhnutných reakcií".

Televízne zábery zachytili malú explóziu, po ktorej balón začal klesať k vode. Balón letel vo výške okolo 60.000 stôp (približne 18.000 kilometrov) a podľa odhadov mal veľkosť ako tri školské autobusy. Podľa dvoch predstaviteľov USA bol balón zostrelený stíhacím lietadlom amerických vzdušných síl. 

Okrem vojenských stíhačiek boli na túto akciu nasadené lode. Predstavitelia USA operáciu naplánovali tak, aby sa im podarilo zachytiť čo najviac z trosiek ešte predtým, než sa ponoria. 

Tento incident znamená ďalšie vyostrenie vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom. 

Prezident Biden gratuloval armáde USA k zostreleniu čínskeho balóna

Americký prezident Joe Biden zagratuloval armáde USA k "úspešnému" zostreleniu čínskeho balóna, ktorý niekoľko dní lietal nad Spojenými štátmi. Ako uviedol Pentagón, Washington reagoval na "neprijateľné porušenie" suverenity USA zo strany Číny. TASR informuje na základe správ agentúr AP a AFP.

"Dnes popoludní (miestneho času) americké bojové lietadlá... na príkaz prezidenta (Joea) Bidena úspešne zostrelili výzvedný balón, ktorý vypustila Čína," uviedol vo vyhlásení minister obrany USA Lloyd Austin. Spresnil, že sa tak stalo vo veľkej výške vo vodách pred pobrežím Južnej Karolíny v americkom vzdušnom priestore.

"Úspešne ho zostrelili. A chcem pochváliť našich pilotov, ktorí to spravili," povedal Biden novinárom v štáte Maryland.

"Dnešná zámerná a zákonná akcia demonštruje, že prezident (Joe) Biden a jeho národný bezpečnostný tím bude vždy klásť bezpečnosť a ochranu Američanov na prvé miesto," vyhlásil Austin.

Pozrite si okamih zostrelenia

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) v rámci príprav na túto operáciu dočasne uzavrel vzdušný priestor nad pobrežím Severnej a Južnej Karolíny, vrátane troch tamojších letísk: Charleston, Myrtle Beach a Wilmington.

Prečítajte si tiež:

Americkí predstavitelia vo štvrtok oznámili, že vo vzdušnom priestore USA spozorovali veľký čínsky sledovací balón. Podľa Pentagónu sa pohyboval nad časťami severozápadu USA, kde sa nachádzajú citlivé vojenské objekty a strategické rakety v podzemných silách. 

Rozhodli sa ho však najprv nezostreliť pre obavy, že padajúce časti z neho by mohli zraniť ľudí alebo poškodiť majetok a počkali, kým sa bude nachádzať nad oceánom. 

Čínsky rezort diplomacie deklaroval, že ide o civilné zariadenie používané na výskum, najmä na meteorologické účely.

Pozrite si aj archívnu reportáž z TN o údajnom čínskom špionážnom balóne

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti