Zomrel bývalý vojenský vládca Pakistanu Parvíz Mušarraf

Zomrel bývalý vojenský vládca Pakistanu Parvíz Mušarraf
Parvíz Mušarraf na archívnej snímke. Zdroj: AP Photo/B.K. Bangash, File

Vo veku 79 rokov zomrel bývalý pakistanský prezident a generál Parvíz Mušarraf. Informovala o tom v nedeľu popredná pakistanská televízia Geo News, ktorá zosnulého Mušarrafa označila za diktátora. 

Zomrel v nemocnici v Dubaji

Jeho rodina oznámila, že bývalý prezident zomrel v nedeľu ráno po ťažkej chorobe v súkromnej Americkej nemocnici v Dubaji, kde sa dlhodobo liečil. Už vlani Mušarrafovi príbuzní uviedli, že je smrteľne chorý.

Moci sa ujal formou nenásilného prevratu

Vtedajší veliteľ pakistanskej armády, generál Parvíz Mušarraf sa ujal moci v roku 1999 formou nenásilného prevratu. Na čele Pakistanu, druhej najľudnatejšej moslimskej krajiny a piatej najľudnatejšej krajiny sveta, stál v rokoch 1999-2008, najskôr ako "najvyšší predstaviteľ" a potom ako prezident.

Obmedzoval nezávislosť pakistanskej justície

Svojimi odporcami bol obviňovaný z diktátorských a protiústavných praktík, napríklad sa pokúšal obmedzovať nezávislosť pakistanskej justície. Takmer celé obdobie svojej vlády zastával aj post náčelníka generálneho štábu pakistanskej armády. Z funkcie odstúpil v roku 2008, keď sa voči nemu sformovalo široké hnutie odporu.

Vo vojne proti terorizmu bol hlavným spojencom USA

Pakistanským lídrom bol aj v dobe, keď došlo k teroristickým útokom z 11. septembra 2001. Stal sa jedným z hlavných spojencov Washingtonu v rámci tzv. vojny proti terorizmu, ktorej súčasťou bola aj vojenská intervencia v susednom Afganistane. 

V roku 2013 sa Mušarraf neúspešne pokúsil o návrat k moci, ktorý mu zmaril zákaz kandidovania vo voľbách. Od roku 2016 žil v dobrovoľnom exile v Spojených arabských emirátoch, aby sa doma vo vlasti vyhol súdnym procesom vo viacerých kauzách. 

Odsúdili ho na trest smrti, no neskôr tento verdikt zrušili

V roku 2019 ho v Pakistane v neprítomnosti odsúdili na trest smrti za vlastizradu v súvislosti s jeho rozhodnutím zaviesť výnimočný stav v roku 2007. V priebehu mesiaca však bol tento verdikt zrušený ako protiústavný.

V roku mu diagnostikovali amyloidózu - zriedkavé nevyliečiteľné ochorenie, pri ktorom dochádza k hromadeniu proteínu v telesných orgánoch, čo vedie k ich postupnému zlyhávaniu. Už od vlaňajšieho roka bol Mušarraf v dubajskej nemocnici napojený na pľúcny ventilátor.

Prečítajte si tiež:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Úmrtie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.