Počet obetí zemetrasenia v Turecku a Sýrii je už viac ako tritisíc. Vyhlásili sedemdňový štátny smútok

Počet obetí dvoch silných zemetrasení, ktoré v pondelok zasiahli juhovýchod Turecka a priľahlé regióny v Sýrii, presiahol hranicu 3000. Uviedla to agentúra AFP.

Podľa tureckej štátnej agentúry pre zvládanie katastrof a núdzových situácií (AFAD) v Turecku pri otrasoch zahynulo 1762 ľudí a viac ako 11.000 ich bolo zranených.

Sýrske ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že v oblastiach pod kontrolou vlády prišlo o život 593 ľudí a 1411 osôb utrpelo zranenia.

Z oblastí na severozápade Sýrie ovládaných povstalcami záchranári z organizácie Biele prilby hlásia najmenej 700 mŕtvych a viac ako 2000 zranených.

Juhovýchod Turecka zasiahlo v pondelok na obed ďalšie zemetrasenie s magnitúdou 7,5. Podľa Geologickej služby USA (USGS) bolo epicentrum pri meste Kahramanmaraš.

Šéf sýrskeho národného strediska pre zemetrasenia Raed Ahmed pre média uviedol, že išlo o „najväčšie zemetrasenie“ aké toto stredisko doteraz zaznamenalo. V Sýrii sa v dôsledku otrasov zrútilo najmenej 120 budov.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok vyhlásil sedemdňový štátny smútok. Podľa nariadenia vlády zostanú vlajky stiahnuté na pol žrde až do 12. februára. Športové súťaže boli pozastavené do odvolania.

Juhovýchodné Turecka postihli v pondelok v priebehu niekoľkých hodín dve silné zemetrasenia. Počet obetí v Turecku i priľahlých oblastiach Sýrie stúpa každou hodinou.

Pátranie po preživších v zrútených budovách sťažujú dážď, sneh a mráz. Do Turecka už prichádzajú prvé tímy záchranárov zo zahraničia, ako aj humanitárna pomoc.

Epicentrum zemetrasenia.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ničivé zemetrasenie

Dôležité udalosti