SR neeviduje medzi obeťami zemetrasenia Slovákov, Česko vyslalo do Turecka záchranný tím

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR nemá informácie, že by medzi zranenými či obeťami zemetrasenia v Turecku a Sýrii boli aj Slováci. Situáciu však naďalej monitoruje. TASR o tom informovali z komunikačného odboru rezortu diplomacie.

„Z informácií, ktoré má Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR momentálne k dispozícii, nevyplýva, že by medzi zranenými či obeťami mali byť aj občania SR,“ priblížilo ministerstvo, ktoré je v kontakte s miestnymi úradmi.

Prečítajte si tiež:

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo v noci na pondelok oblasť na juhovýchode Turecka blízko hraníc so Sýriou. Epicentrum sa nachádzalo severne od tureckého mesta Gaziantep. Otrasy bolo cítiť od tureckej metropoly Ankara cez Cyprus až po pásmo Gazy a egyptskú Káhiru.

V Turecku a Sýrii hlásia viac než 560 obetí a približne 3000 zranených. Záchranári prehľadávajú trosky budov a počet obetí sa môže ešte zvýšiť. Svoju pomoc už Turecku ponúklo viacero krajín, Európska únia aktivovala svoj mechanizmus civilnej ochrany.

Čaputová: Slovensko je pripravené pomôcť Turecku a Sýrii

Slovensko je pripravené pomôcť Turecku a Sýrii, ktoré v noci na pondelok zasiahlo silné zemetrasenie, uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti, informuje TASR.

„Moje myšlienky a sústrasť smerujú všetkým, ktorých postihlo ničivé zemetrasenie v Turecku a Sýrii. Slovensko je pripravené pomôcť,“ napísala Čaputová.

Dočasne poverený premiér SR Eduard Heger vyjadril sústrasť rodinám obetí silného zemetrasenia, ktoré v noci na pondelok zasiahlo juhovýchod Turecka neďaleko hraníc so Sýriou. Heger to napísal v príspevku na sociálnej sieti, informuje TASR.

Heger uviedol, že je hlboko zarmútený skazou, ktorú spôsobilo silné zemetrasenie v Turecku a Sýrii. "Úprimnú sústrasť rodinám obetí a zraneným prajem skoré uzdravenie," dodal v príspevku na Twitteri.

Česko vyšle na pomoc záchranný tím

Česká republika vyšle na pomoc Turecku špeciálny záchranný tím USAR (Urban Search and Rescue). Reagovala tak na žiadosť Ankary o pomoc. Potvrdil to český minister vnútra Vít Rakušan, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Turecko bolo dnes nad ránom zasiahnuté ničivým zemetrasením. Sú hlásené vysoké straty na životoch, mnoho ľudí je nezvestných,“ napísal na sociálnu sieť Twitter Rakušan a dodal, že rezort pripravuje pomoc.

„Za ČR sme schopní vyslať záchranný tím (tzv. ťažký USAR) zložený z Hasičského záchranného zboru (HZS) Moravskosliezskeho kraja, HZS hlavného mesta Prahy a ďalších organizácií,“ spresnil minister.

Pripravenosť tímu USAR už potvrdili aj hasiči. "Ponuka našej pomoci v podobe ťažkého USAR tímu bola Tureckom akceptovaná. Na pomoc vyrazí 68-členný tím zložený z príslušníkov HZS MSK a HZS HMP," uviedol na Twitteri HZS ČR.

USAR tím býva nasadzovaný pri mimoriadnych udalostiach a špecializuje sa na záchranu zo sutín či z výšok.

Francúzsko, Nemecko a Taliansko ponúkli Turecku pomoc

Vrcholní predstavitelia Francúzska, Nemecka a Talianska v pondelok sľúbili pomoc Turecku a Sýrii po nočnom zemetrasení. TASR správu prevzala z agentúr AFP, ANSA a sociálnej siete Twitter.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že jeho krajina je pripravená poskytnúť pomoc Turecku aj Sýrii. "V myšlienkach sme s trúchliacimi rodinami," napísal na Twitteri.

Berlín podľa spolkového kancelára Olafa Scholza so "znepokojením" sleduje správy o zemetrasení. "Nemecko samozrejme pošle pomoc," dodal spolkový kancelár.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová tiež vyjadrila solidaritu ľuďom, ktorých postihlo zemetrasenie. Minister zahraničných vecí Antonio Tajani uviedol, že hovoril so svojim tureckým náprotivkom Mevlütom Čavušoglom a ponúkol mu pomoc talianskeho úradu civilnej ochrany.

Pomoc Turecku a Sýrii prisľúbili aj ďalšie krajiny a organizácie vrátane EÚ a NATO. Z Holandska do oblasti vycestujú prieskumné a záchranné tímy, oznámil premiér Mark Rutte.

Aj Ukrajina je pripravená poskytnúť Turecku pomoc

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok oznámil, že Ukrajina je pripravená poskytnúť pomoc obyvateľom juhovýchodného Turecka po nočnom zemetrasení. TASR správu prevzala z webovej stránky denníka The Guardian, ktorý sa odvoláva na Zelenského vyjadrenie na Twitteri.

Prezident v mene Ukrajiny vyjadril sústrasť rodinám obetí a zraneným zaželal skoré uzdravenie. "V tejto chvíli stojíme pri našich priateľoch, Turkoch, a sme pripravení poskytnúť potrebnú pomoc," napísal na Twitteri.

Podľa ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu je Ukrajina pripravená vyslať do Turecka veľkú skupinu záchranárov, napísala agentúra AFP. "Úzko spolupracujeme s tureckou stranou pri koordinácii ich nasadenia," uviedol Kuleba sociálnej sieti.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ničivé zemetrasenie

Dôležité udalosti