Pomáhame Turecku. Slovensko posiela do oblasti zničenej zemetrasením hasičov a horských záchranárov so psami

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko pomôže po zemetrasení Turecku. „Slovensko sa zapojí do pomoci Turecku po ničivom zemetrasení, ktoré si vyžiadalo stovky obetí,“ uviedol na sociálnej sieti dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO).

„Moje myšlienky smerujú k pozostalým v Turecku a Sýrii. Úprimnú sústrasť,“ uzavrel predseda vlády.

Do Turecka vycestuje desať príslušníkov Hasičského a záchranného zboru zo Záchrannej brigády v Žiline a päť horských záchranárov spolu so špeciálne vycvičenými psami. Zložky rezortu vnútra budú v krajine pátrať, zachraňovať a pomáhať osobám, ktoré zasiahlo zemetrasenie.

„Vyslané zložky majú rozsiahle skúsenosti s pátracou a záchranárskou činnosťou. Na kvalitatívne svetovej úrovni sú aj psy, špeciálne trénované napríklad aj na vyhľadávanie zavalených osôb v ruinách," povedal dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Sekcia krízového riadenia MV SR bola kontaktovaná cez celoeurópsky medzinárodný komunikačný a informačný systém CECIS. Slovensko tiež vyslaním pomoci zareagovalo na požiadavku zo strany európskeho Koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie – ERCC (Emergency Response Coordination Centre).

Prepravu záchranných zložiek do tureckého mesta Adana komplikuje mimoriadne silné sneženie v Turecku.

Prečítajte si tiež:

Prezidentka  Zuzana Čaputová je rada, že Slovensko sa pripojilo k pomoci.

„Myslím na všetkých ľudí, ktorých postihlo ničivé zemetrasenie v Turecku a Sýrii," poznamenala Čaputová na sociálnej sieti.

O prírodnej katastrofe si môžete viac prečítať v tomto článku. 

Zbierka na pomoc

Slovenská katolícka charita (SKCH) vyhlásila celonárodnú zbierku na pomoc Turecku a Sýrii po ničivých zemetraseniach. Ľudia môžu posielať finančnú pomoc prostredníctvom stránky alebo účtu SKCH. TASR o tom informovala hovorkyňa SKCH Monika Molnárová.

"Naším poslaním vždy bolo aj je byť blízko pri človeku, a preto sme ani na chvíľu nezaváhali a rozhodli sa pomôcť," povedal generálny sekretár SKCH Miroslav Dzurech. Finančné prostriedky zo zbierky budú použité na humanitárnu pomoc najviac zasiahnutým rodinám a jednotlivcom.

Finančná pomoc sa môže posielať prostredníctvom tejto stránky alebo na účet SK93 1100 0000 0029 4546 3097, variabilný symbol 5090.

Pomôcť sa rozhodla aj nezisková organizácia Človek v ohrození. "Situácia na mieste je kritická, záchranné akcie komplikuje intenzívny dážď a sneženie, očakávajú sa tisícky mŕtvych. Na mieste sú naši kolegovia zo sesterskej organizácie Člověk v tísni, vďaka ktorým budeme schopní okamžite pomáhať. Potrebná bude základná humanitárna pomoc, ako napríklad stany, deky, teplé oblečenie a strava," informovala Andrea Najvirtová, riaditeľka neziskovej organizácie Človek v ohrození. Na akútnu prvú pomoc vyčlenili z Klubu priateľov prvých 10.000 eur. Fond pomoci Klubu priateľov slúži pri katastrofách a vojnách, aby mohla prvá pomoc obetiam prísť rýchlo.

 K pomoci sa pripája aj zdravotnícka humanitárna organizácia Magna. "Na miesta posielame prvú pomoc v podobe zdravotníckych sád a liekov. Naše Magna tímy sú v úzkom kontakte s úradmi v severozápadnej Sýrii a južnom Turecku, aby sme ľuďom postihnutým zemetrasením poskytli podporu na základe ich potrieb a starostlivosti," informovala Zuzana Hromcová z organizácie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ničivé zemetrasenie

Dôležité udalosti