Akoby zázrakom unikli smrti. Sýrčan opísal, ako jeho rodina prežila kolaps budovy po zemetrasení

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Záchranárske práce po zemetrasení v Turecku a Sýrii komplikujú dotrasy aj nepriaznivé počasie. Najhoršia situácia je však v Sýrii, v ktorej dlhé roky zúrila vojna a záchranné zložky sú stále personálne poddimenzované.

Na mnohých miestach sa obyvatelia pomoci úradov nedočkali, a tak často zostali odkázaní na vlastné sily. Platí to najmä pre oblasti, ktoré stále kontrolujú povstalci. S veľkými problémami sa boria aj tamojšie nemocnice, ktorých kapacita sa rýchlo naplnila a trpia nedostatkom kvalitného vybavenia.

Prečítajte si tiež:

​Zemetrasenie prišlo v noci a ľudí zastihlo počas spánku. Aj preto mnohí nestihli ujsť z budov a zostali pochovaní zaživa. Mnohé z budov navyše boli poškodené ešte v dôsledku bombardovania počas najväčších bojov v sýrskom konflikte, a tak pre narušenú statiku išli k zemi rýchlejšie.

Záchranné zložky v meste Azaz, ktoré je v rukách povstalcov, v spolupráci s tamojšími obyvateľmi vytiahli spod trosiek väčšinou telá bez známok života, no v ďalšom pátraní ich povzbudilo, keď v sutinách objavili ani nie dvojročné dieťa. Dievčatko bolo špinavé, no podľa všetkého neutrpelo žiadne vážne zranenia.

Rodinu zachránili vchodové dvere

​O veľkom šťastí môže hovoriť aj rodina z mesta Idlib, ktorá iba tesne unikla smrti v rútiacej sa budove. Otec rodiny Osama Abdelhamid uviedol, že v momente, keď došlo ku kolapsu štvorposchodovej bytovky sa nachádzali v chodbe pár metrov od východu.

„Ako sme sa blížili k východu, budova sa zrútila a zasypali nás sutiny. Boh nám však pomohol a spadli na nás dvere, ktoré nás zachránili,“ uviedol muž v nemocnici, kde práve ošetrovali tri z jeho štyroch detí, ktoré utrpeli menej vážne zranenia hlavy a na tvári.

„Vďaka bohu, že sme tu (v nemocnici) a dostali prvú pomoc,“ uviedol pre tamojšie médiá Abdelhamid, podľa ktorého väčšina jeho susedov už nežije a ich telá zostali pochované pod troskami. Jeho rodina mala šťastie, že bývala na prvom poschodí.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ničivé zemetrasenie

Dôležité udalosti