Vedci zistili, ako odhaliť Parkinsonovu chorobu ešte skôr, než sa dostavia klasické príznaky

Vedci zistili, ako odhaliť Parkinsonovu chorobu ešte skôr, než sa dostavia klasické príznaky
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/PopTika

Vedci z Technickej univerzity v litovskom Kaunase urobili prelom vo včasnej diagnostike Parkinsonovej choroby, ktorou trpí na celom svete 10 miliónov ľudí.

Podarilo sa im odhaliť rané príznaky, ktoré môžu prezradiť prítomnosť tohto neurodegeneratívneho ochorenia.

Parkinsonová choroba je neliečiteľná, no jej zachytenie v rannom štádiu dokáže s pomocou liekov oddialiť tie príznaky, ktoré výrazne znižujú kvalitu života. Litovskí vedci zistili, že kľúčom k odhaleniu Parkinsonovej choroby sú drobné zmeny v ľudskom hlase.

Prečítajte si tiež:

​Tie sa dostavia ešte predtým, ako sa prejavia klasické motorické príznaky, ako je motorické príznaky, ktoré zahŕňajú tras, spomalenie pohybov, stuhnutosť svalov a problémy s rovnováhou.

Medzi menej známe príznaky patria napríklad náhly pokles krvného tlaku po postavení sa, poruchy nálady, poruchy spánku, zmyslové poruchy, strata čuchu, poruchy pamäti, spomalené myslenie, zmätenosť či demencia.

Zmeny odhalí mobilná aplikácia

Ešte predtým, než sa stihnú rozvinúť, sa podľa zistení litovských vedcov dá úbytok nervových buniek odhaliť na základe citlivosti hlasiviek. Spozornieť by mali tí ľudia, ktorí rozprávajú tichšie a ich hlas znie monotónne.

Lekári vedia o spojení choroby a zmien reči už od 60. rokov minulého storočia. Nová je však metóda, ktorú litovskí vedci používajú. Príznak dokážu zachytiť aj v prípade. kedy ich ešte ľudské ucho nedokáže rozpoznať.

Prečítajte si tiež:

​Pre tento účel používajú algoritmus zameraný na analýzu ľudského hlasu. Vzorky hlasu pritom vyhodnocuje umelá inteligencia.

Vedci teraz pracujú na vývoji mobilnej aplikácie, ktorou by svoj vynález sprístupnili verejnosti, aby si ľudia mohli preventívne kontrolovať či u nich existuje podozrenie na výskyt tohto zákerného ochorenia.

To však podľa vedcov neznamená, že by mali ľudia navštevovať lekárov menej často.

„Určite tým nechceme nahradiť rutinné lekárske prehliadky. Naša metóda má slúžiť na včasné diagnostikovanie a sledovanie priebehu ochorenia. Môžeme tak napríklad zistiť, ako zaberá liečba,“ zdôraznil Rytis Maskeliūnas, šéf tímu vedcov, ktorí sa podieľali na objave.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž z magazínu Reflex o liečbe sklerózy multiplex:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti