Prezident Zeman sa vzdal práva udeľovať milosti

Stretnutie priateľov v známej bratislavskej vinárni - Václav Havel, Juraj Slezáček a Milan Lasica (2003)
Zdroj: TASR

Právomoc previedol na ministerstvo spravodlivosti ČR.

Český prezident Miloš Zeman sa vzdal rozhodovania o udeľovaní milostí a túto právomoc previedol na ministerstvo spravodlivosti ČR. Informoval o tom dnes spravodajský server iDNES.cz.

Prezidentovo rozhodnutie oficiálne vstúpilo do platnosti už v piatok, keď bolo publikované v zbierke zákonov.

Zeman tým splnil svoj prísľub, ktorý dal bezprostredne po svojom víťazstve v januárových prezidentských voľbách. Udeľovanie milostí prezidentom totiž podľa vlastných slov považuje za "zbytočne monarchistický prvok". 

Hlava štátu previedla na rezort spravodlivosti právomoc viesť konanie týkajúce sa žiadostí o milosť a v prípade uváženia ich aj zamietať. Ministerstvo ale nebude môcť zamietnuť žiadosti osôb trpiacich vážnou alebo nevyliečiteľnou chorobou, bezprostredne ohrozujúcou život. V takýchto prípadoch bude Zeman naďalej rozhodovať sám. 

Ministerstvo má teda od piatku právomoc posudzovať žiadosti o udelenie milosti a navrhovať prezidentovi, komu by ju bolo vhodné udeliť. 

Samotný akt udeľovania ale podľa iDNES.cz zostáva naďalej v rukách prezidenta. Nie je pritom jasné, či sa Zeman bude musieť riadiť príslušnými odporúčaniami ministerstva. 

Rezort spravodlivosti ČR spracovával žiadosti o milosť už v čase, keď bol prezidentom Václav Havel. Jeho nástupca Václav Klaus ale túto agendu presunul naspäť pod prezidentskú kanceláriu.

PRAHA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Václav Havel

Dôležité udalosti