Prvé foto z väzenia! Strojca útokov v Paríži je zničený

Fotografia Salaha Abdelsama z väzenia, ktorú získal a zverejnil flámsky denník Het Nieuwsblad.
Zdroj: Profimedia.sk

Neúspešný atentátnik na snímke vyzerá poriadne zničene - má výrazné kruhy pod očami a bradu s fúzmi.

Flámsky denník Het Nieuwsblad zverejnil na titulnej stránke fotografiu Salaha Abdeslama. Urobili ju pravdepodobne vo väznici s vysokým stupňom stráženia v belgických Bruggách, kde momentálne čaká na vydanie do Francúzska. Informáciu priniesli viaceré weby.

Neúspešný atentátnik na snímke vyzerá poriadne zničene - má výrazné kruhy pod očami a bradu s fúzmi. Teroristu opísal denník ako "vzorového väzňa", ktorého dozorcovia osemkrát za hodinu kontrolujú. Dôvodom je strach, že by si mohol ublížiť.

Belgické médiá citovali spravodajské informácie, v ktorých opísali Abdeslama ako "veľmi dobrého chlapca" a mohol by byť príkladom pre ostatných spoluväzňov. Aspoň pokiaľ ide o správanie. "Nemáme nahlásenú ani jednu negatívnu vec na neho. A má aj vynikajúcu chuť do jedla," napísal Niewsblad citujúc oficiálny zdroj.

Ako sa fotografiu dostala do médií, nie je známe. Jedno je však isté, že je to problém pre väzenskú správu v Bruggách. V médiách sa špekuluje, že Salaha možno odfotil niekto z dozorcov alebo niekto z rodiny, keď ho navštívili. Hovorkyňa zariadenia Kathleen Van De Vijverová však potvrdila, že je to úradná fotografia zo súdneho spisu. Salaha odfotili po príchode do bruggskeho zariadenia.

Abdeslama, ktorý je jediným žijúcim podozrivým z účasti na novembrových atentátoch v Paríži, zadržali v marci v Bruseli. Momentálne je väznený v prísne stráženom väzení v belgických Brugách. Čaká sa na jeho vydanie do Francúzska, ktoré ho považuje za hlavného podozrivého z účasti na atentátoch z 13. novembra 2015 v Paríži a na predmestí Saint-Denis. O tom, že Abdeslam má byť vydaný do Francúzska, rozhodol belgický súd 31. marca.

BELGICKO/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Teror v Paríži

Dôležité udalosti

Krátka správa

V Náhornom Karabachu bolo násilne vysídlených vyše 10-tisíc ľudí, ktorí sú nútení bez jedla žiť pod holým nebom.

Uviedol to arménsky minister zahraničných vecí Ararat Mirzojan. Arménsko obvinilo Azerbajdžan z "etnických čistiek a masových zverstiev" voči arménskej populácii v Karabachu. Azerbajdžan tento región v priebehu utorka a stredy vojensky obsadil. (TASR)

Krátka správa

Ruské úrady počas protivojnových protestov zatkli vyše 20-tisíc ľudí za účasť na mierumilovných protestoch.

Vyhlásila expertka Organizácie spojených národov (OSN) Marijana Kacarovová počas diskusie o situácii v Rusku na pôde Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) v Ženeve. Kacarovová ďalej uviedla, že proti zatknutým bolo v Rusku vznesených 600 obvinení za "protivojnové aktivity". Pripomenula prípad Olega Orlova z ruskej mimovládnej neziskovej organizácie na ochranu ľudských práv Memorial, ktorá minulý rok získala Nobelovu cenu za mier. Orlov je jedným z obvinených a hrozí mu 15 rokov za mrežami. (TASR)

Krátka správa

V dôsledku záplav bolo z Líbye vnútorne vysídlených už vyše 43 000 ľudí.

Oznámila to vo štvrtok Medzinárodná organizácia pre migráciu. Obyvatelia z postihnutých oblastí naliehavo potrebujú pitnú vodu, jedlo, aj psychosociálnu pomoc a podporu duševného zdravia.

Krátka správa

Frakcia maďarského Fideszu nepodporí vstup Švédska do NATO.

Uviedli to poslanci parlamentných frakcií vládnych strán Fidesz-KDNP, ktorí rokujú druhý deň v severomaďarskom Ostrihome. Poslanci si v rámci tohto výjazdového rokovania pozreli desaťminútový švédsky dokumentárny film s kritickým obsahom k demokracii v Maďarsku. Gulyás o filme povedal, že je šokujúci a plný klamstiev. Maďarsko podľa jeho slov očakáva od Štokholmu vysvetlenie.

Krátka správa

Zosadený nigerský prezident sa domáha prepustenia cez súdny dvor ECOWAS.

Mohamed Bazoum podal sťažnosť na súdny dvor Hospodárskeho združenia západoafrických štátov (ECOWAS) vo veci svojho únosu a zadržiavania. Bazoumov právnik Seydou Diagne žiada, aby nariadil okamžité prepustenie Bazouma, jeho manželky a ich syna. Sú internovaní od 26. júla, keď v Nigeri došlo k prevratu.