Zahraničné

Vedci budú počítať veľryby z vesmíru. Prezradili ako

Veľryba
Zdroj: shutterstock

Nová metóda umožní biológom sledovanie celkovej populácie morských cicavcov.

Vedci predstavili novú metódu počítania veľrýb z vesmíru. Použitím satelitných snímok s vysokým rozlíšením a špeciálneho softvéru dokážu odteraz zistiť počet morských živočíchov, ktoré sa nachádzajú na alebo pod hladinou.

V testovacom sčítaní sledovali veľryby južné na ploche s rozlohou 113 kilometrov štvorcových v Golfo Nuevo pri pobreží Argentíny. Pri manuálnom rátaní sa im podarilo objaviť 55 pravdepodobných, 23 možných veľrýb a 13 objektov pod hladinou.

Zdroj: BBC

Nová automatická metóda, používajúca satelitné panchromatické snímky s vysokým rozlíšením a svetlo vo vlnovej dĺžke 400 až 450 nanometrov, narátala 89 percent živočíchov z počtu získaného manuálnym rátaním.

Podľa vedcov ide o výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcim automatickým metódam. "Je to dokázanie princípu," uviedol pre britské rádio BBC Radio 4 Peter Fretwell z organizácie British Antarctic Survey.

Hoci hovorí, že pri metóde existujú limity, vidí v nej veľký potenciál. Doteraz totiž bolo najistejšou možnosťou sčítania populácie veľrýb rátanie z brehu, lode či z lietadla.

Použitie novej metódy umožní sledovanie živočíchov na omnoho väčšej ploche a za zlomok ceny. "Umožní nám to zistiť veľkosť populácie a sledovať ich pohyby," uviedol Peter Fretwell.

Zdroj: BBC

USA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.