Europarlament prijal smernicu PNR, ktorá má pomôcť v boji proti terorizmu

Predseda EP Martin Schulz na archívnej snímke.
Zdroj: TASR/AP

Letecké spoločnosti zaviaže poskytovať členským štátom EÚ údaje o svojich pasažieroch za účelom boja proti terorizmu a závažnej kriminalite.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) po stredajšej rozprave schválili dnes zavedenie smernice o využívaní záznamov cestujúcich v leteckej doprave (EU PNR), ktorá letecké spoločnosti zaviaže poskytovať členským štátom EÚ údaje o svojich pasažieroch za účelom boja proti terorizmu a závažnej kriminalite. Zavedenie PNR požadovali viaceré členské štáty únie.

Európska komisia v roku 2011 navrhla smernicu PNR, ktorá následne vyvolala rozsiahle diskusie medzi Európskym parlamentom a členskými štátmi (Rada), keď europoslanci dlho blokovali jej prijatie z obáv o nedostatočnú ochranu zozbieraných osobných údajov.
Po novembrových teroristických útokoch v Paríži francúzsky prezident Francois Hollande zdôraznil naliehavosť bezodkladného prijatia PNR, pričom francúzsky premiér Manuel Valls v tejto súvislosti priamo hovoril o zodpovednosti europoslancov.

Skupina európskych socialistov upozornila, že PNR nemožno považovať za zázračný liek

Kým parlamentná frakcia Európskej ľudovej strany (EĽS) privítala výsledok hlasovania a skutočnosť, že táto smernica sa konečne stala predmetom hlasovania v pléne EP, skupina európskych socialistov (S&D) upozornila, že PNR nemožno považovať za "zázračný liek" proti teroristickým útokom.

Politická skupina Zelených navrhla zmeny v znení smernice, podľa ktorých by uchovávanie osobných dát leteckých pasažierov nemalo trvať päť rokov, ale iba 12 mesiacov, a aj to iba v prípade tzv. "rizikových letov", čiže v prípade cestujúcich z krajín, ako je Sýria či Turecko.
Predseda EP Martin Schulz privítal výsledky hlasovania o smernici o využívaní záznamov cestujúcich v leteckej doprave.

"Dnešné hlasovanie má zásadný význam pre európskych občanov, ich bezpečnosť a ochranu ich súkromia. Európsky parlament sa dnes zjednotil vo svojich politických rozdieloch a nové legislatívne opatrenie prijal väčšinou hlasov," skonštatoval Schulz.

Členské štáty EÚ majú dva roky na transpozíciu smernice do svojho vnútroštátneho práva

Podľa jeho vyjadrenia zavedenie "európskeho PNR", ktoré bude znamenať pravidelný prevod záznamov o cestujúcich v leteckej doprave od leteckých spoločností k vnútroštátnym orgánom, ako aj spracovanie zozbieraných dát, je dôležitým krokom EÚ v boji proti terorizmu a ďalším závažným trestným činom.

Schulz pripomenul, že počas rokovaní s inými inštitúciami EÚ sa vyjednávačom europarlamentu podarilo získať dôležité "vylepšenia" textu smernice, ktorá sa stala primeranou, ale účinnou. Predseda EP zároveň vyzval členské štáty EÚ, aby v rámci svojej zodpovednosti zaviedli príslušné právne predpisy do národných legislatív, čo umožní systematickú výmenu dát medzi rôznymi národnými a európskymi vyšetrovacími orgánmi.

Po kladnom hlasovaní Európskeho parlamentu majú členské štáty EÚ k dispozícii dva roky na transpozíciu tejto smernice do svojho vnútroštátneho práva. Nariadenie vstúpi do platnosti 20 dní po jeho zverejnení v Úradnom vestníku EÚ.

BRUSEL/ŠTRASBURG

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Europarlament

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.