Bilancia zemetrasení v Japonsku: Najmenej 41 mŕtvych, vyše 2000 zranených

Japonsko zasiahlo ďalšie silné zemetrasenie.
Zdroj: TASR

V prefektúrach Kumamoto, Mijazaki a Oita zostalo bez dodávok vody do zhruba 385.000 domácností a viac ako 200.000 domácností nemalo elektrinu.

Najmenej 41 ľudí zahynulo a ďalších vyše 2000 utrpelo zranenia pri dvoch zemetraseniach, ktoré od štvrtka zasiahli najjužnejšie položený japonský ostrov Kjúšu. Informovala o tom dnes televízia NHK.

Najmenej 32 ľudí neprežilo zemetrasenie s magnitúdou 7,3, ktoré dnes o 01.25 h miestneho času (piatok 18.25 h SELČ) postihlo prefektúru Kumamoto a okolité oblasti. Väčšina zomrela v troskách zrútených budov.

Ďalších deväť mŕtvych a 1100 zranených majú na svedomí otrasy s magnitúdou 6,5, ktoré zasiahli rovnakú oblasť vo štvrtok o 21.26 h miestneho času (14.26 h SELČ). V najviac postihnutej prefektúre Kumamoto je poškodených alebo úplne zničených viac ako 1700 domov, z nich okolo 1400 sa nachádza v obci Nišihara, uviedla agentúra Kjódo.

V prefektúrach Kumamoto, Mijazaki a Oita zostalo bez dodávok vody do zhruba 385.000 domácností a viac ako 200.000 domácností nemalo elektrinu. Úrady evakuovali približne 90.000 ľudí. Zároveň varovali pred zosuvmi pôdy, ktoré by mohli spôsobiť dažde predpovedané meteorológmi na nedeľu.

Japonské médiá informovali aj o malej erupcii 1592 metrov vysokej sopky Aso ležiacej na ostrove Kjúšu, ku ktorej došlo dnes o 08.30 h miestneho času (01.30 h SELČ). Zatiaľ však nie je zrejmé, či súvisí s oboma zemetraseniami.

Podľa energetickej spoločnosti Kyushu Electric Power ani dnešné zemetrasenie nemalo vplyv na prevádzku dvoch reaktorov jadrovej elektrárne Sendai ležiacej 130 kilometrov južne od Kumamota, ktorá je v Japonsku momentálne ako jediná v prevádzke.

V marci 2011 zahynulo v Japonsku v dôsledku zemetrasenia s magnitúdou 9,0 a následných cunami približne 18.500 ľudí. Vážne poškodená bola jadrová elektráreň Fukušima.

JAPONSKO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Japonsko

Dôležité udalosti

ONLINE: Nikto mi manžela nevezme, dokonca ani vojna, vyhlásila Zelenská ON-LINE
  • Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská dala interview ukrajinskej televízii RADA TV spolu so svojím manželom Volodymyrom Zelenským, ktorý si 20. mája pripomínal tri roky pôsobenia v prezidentskom úrade.

  • Zelenskyj plánuje zákon o postavení poľských občanov na Ukrajine

  • Starosta juhoukrajinského okupovaného mesta Enerhodar Andrij Ševčuk, ktorý bol do funkcie dosadený Ruskom, utrpel dnes vážne zranenia pri výbuchu.