Sergej sa vrátil do bytu, kde býval, keď vybuchol Černobyľ. Manželka nenašla odvahu

Sergej Grigorevič Parykvaš sa vrátil po 30 rokoch do bytu, v ktorom býval keď vybuchol Černobyľ.
Zdroj: TV Markíza

Reportér Ján Tribula nakrútil sériu reportáží priamo v zóne smrti.

Už len pár hodín ich delilo od najväčšej priemyselnej nukleárnej tragédie v dejinách. Túto noc pred 30 rokmi sa ich životy zmenili od základov.

Celé 50-tisícové mesto po výbuchu evakuovali za 180 minút

Mesto Pripiať na Ukrajine bolo pýchou vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Po výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle ľudia spočiatku nevedeli čo sa stalo, no s následkami bojujú dodnes. V predvečer výročia tohto nešťastia vám ponúkame prvú z reportáži, ktorú náš štáb nakrútil priamo v zóne smrti.

Do mesta duchov - Pripiať na severe Ukrajiny sa vybral reportér TV Markíza Jano Tribula a sprevádzal ho tam muž, ktorý pred 30 rokmi odtiaľ musel ujsť s celou svojou rodinou.

 

Zdroj: TASR/AP

Sergej Grigorevič Parykvaš nás zaviedol do svojho bytu v paneláku, v ktorom žil s manželkou a svojim malým synom iba dva roky. V spustnutom byte sme našli jeho klavír, rozbité kusy nábytku. Sergej už ale smútok nepociťoval. Čas síce zahojil rany, no spomienky ostali. Veď úrady ľudí nechali evakuovať až 36 hodín po výbuchu.

 

Zdroj: TASR/AP

Navštívili sme školu, nemocnicu, lunapark a ďalšie miesta, ktoré sú mlčiacimi svedkami obrovského nešťastia, ktoré zasiahlo Európu 26. apríla 1986.

S kamerou sme boli aj v Černobyľskej jadrovej elektrárni. Ako to tam vyzerá dnes si môžete pozrieť v nasledujúcej reportáži.


PRIPIAŤ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ján tribula

Dôležité udalosti